avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 233 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie pentru limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie pentru limita de varsta


Buna ziua,
Am 65 ani, Bucuresti si cu ingaduinta si amabilitatea D.vs doresc sa-mi clarific o nelamurire:
in anul 2000 am fost pensionat medical gradul II dupa o operatie de hernie de disc (nu pot merge ...). Anul acesta, implinind 65 de ani am cerut trecera la pensia pentru limita de varsta. Desi din 2000 mi s-a oprit CAS din pensie pana in 2015, am primit decizie de pensie limita de varsta cu aceeasi pensie avuta inaintea acestei decizii. Este corect ?
Multumesc foarte mult, anticipat.

Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 10:31, 12 Octombrie 2015
1. Din nici o pensie nu se retine CAS (contributie pentru pensie) ci numai CASS (contributia pentru sanatate) si, daca este cazul, impozitul pe venit.

2. - Pensia pentru limita de varsta poate fi mai mica, egala sau mai mare ca pensia de invaliditate.
- Din oficiu vi se acorda cea mai mare dintre ele.
Multumesc. As fi trimis poze cu cele 2 decizii, dar nu am cum sa le atasez.
Precizati:
Ce stagiu total de cotizare este trecut in decizia de pensie de invaliditate.
Din ce se compune acest stagiu total

Ce stagiu total de cotizare este trecut in decizia de limita de varsta.
Din ce se compune acest stagiu total.
Ce punctaj mediu anual este trecut in decizia pentru limita de varsta.
Ce punctaj mediui anual era in plata inaintea deciziei de pensie la limita de varsta(pe cupon).

-stagiu decizie medicala 21 ani, 1 luna, 16 zile
*pensie de asig.sociale 514.297
*pensie suplimentara 113.207
*LASS 36001
* 7925
-total drepturi stabilite prin prezenta decizie 583.578/01.07.2000


F. stagiul total de cotizare realiz
at 35ani7luni18zile
G. puncte realizate
1. nr.total de puncte realizate 23.58102
2. punctajul mediu anual 0.67374
H. valoare punct pensie 830.20lei


punctaj inaintea deciziei limita varsta 0.76432
Nu ati postat din ce se compun cele doua stagii totale.

Din cele postate rezulta ca:
Ati beneficiat de 13 ani,11 luni si 14 zile de stagiu potential.
Acesta a adus 8,38 puncte(0,6 puncte/an sau /luna).
Cuantumul pensiei de invaliditate in intervalul care ati beneficiat de ea(14 ani,6 luni si 2 zile)v-au adus doar 5,21 puncte(mai putin).

Proba:

23,58102 puncte - 5,21(aduse de pensia de invaliditate) + 8,38(aduse de stagiul potential)= 26,75102 : 35 = 0,76431 punctaj mediu anual al pensiei de invaliditate.
Numarul de puncte aduse de pensia de invaliditate este mai mic cu 3,17 decat cele aduse de stagiul potential.
Din acest motiv cuantumul pensiei a scazut.

Veti ramane cu pensia de 635 de lei pana cand 0,67374 x valoarea punctului de pensie o va depasi.
Practic ati ramas cu aceeasi pensie.
In realitate ati piedut.Veti sta o anumita perioada cu acesta pensie fara sa mai creasca.
Ultima modificare: Duminică, 11 Octombrie 2015
Carp Mircea, utilizator

Alte discuții în legătură

Calcul pensie ContSters377905 ContSters377905 Am fost pensionata gradul 2 invaliditate in 14.09.2001, total numar puncte realizate 20.70212, punctaj mediu anual 0.69007.Am avut o singura schimbare de grad ... (vezi toată discuția)
Speta negru daniel negru daniel Ce trebuie sa fac in urmatorul caz patit : persoana cu handicap ma pensionez pe caz de boala cu o anumita vechime obtin punctaj din oficiu si dupa 3 luni mai ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie lv din inv Mihail d.Huși Mihail d.Huși Până la data de 06.05.2003 aveam o vechime în muncă , cu tot cu stagiul militar de 22 ani , 6 luni și 29 zile (Total stagiu de cotizare realizat) . De la ... (vezi toată discuția)