avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 432 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... speta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

speta

Ce trebuie sa fac in urmatorul caz patit :
persoana cu handicap ma pensionez pe caz de boala cu o anumita vechime obtin punctaj din oficiu si dupa 3 luni mai adaug ca si stagiu si faculatatea si mi se scad ani din oficiu ??? cu durata anilor adaugati cea ce duce la micsorarea pensie care se face in luna urmataore . Analizand legea pensilor constat ca nu trebuia sa-mi scada nici ani din oficiu nici pensia , ma duc la casa de pensi si aici dupa delungi dezbateri se constata ca am dreptate dar nu se rezolva problema invocand sistemul informatic si asta e de un an jumate .

Oare chiar nu se poate sau e rea vointa din partea angajatilor casei de pensi :frantic:
care este solutia pentru a indrepta nedrepatatea ??????
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 16:00, 27 Ianuarie 2016
Precizati:
-Luna si anul nasterii
-Luna si anul deschiderii dreptului la pensie de invaliditate
-Total stagiu de cotizare la deschiderea drepturilor la pensie de invaliditate
-Din ce se compune acest stagiu total
-Stagiul complet de cotizare

Toate aceste date le gasiti in decizia de deschidere de drepturi la pensie de invaliditate

-Total stagiu de cotizare la trecerea la limita de varsta
-Din ce se compune acest stagiu total de cotizare
-Stagiul complet de cotizare

Toate aceste date le gasiti in decizia de pensie de limita de varsta
ok hai sa va dau si datele ??
14.10. 1978
9. 11.2012
8 luni somaj
30 ani si 11 luni 6 zile stagiu din oficiu
si aveam 34 de ani si 24 zile varsta la depunerea dosarului de pensie
iar dupa 3 luni de la venirea decizie adica in martie 2013 am mai adaugat si 3 ani facultatea si a scazut pensia

Precizati:
-Gradul de invaliditate
-Punctajul mediu anual al pensiei de invaliditate.

gradul doi
0,544261
30,92 ani de stagiu potential pentru gradul II v-au adus aproximativ 18,55 puncte
30,92 ani de pensie de invaliditate v-au adus aproximativ 6 puncte.
18,55-6=12,55 puncte in minus la pensia de limita de varsta.
De aici apare diferenta in minus la pensia de limita de varsta.
3 ani si 3 luni v-au mai adus maxim 2 puncte
12,55-2=10,55 puncte in minus la pensia de limita de varsta.
10,55:35=0,30143
0,54261-0,30142=0,24118 punctaj mediu anual pentru pensia de limita de varsta.
Cred ca punctajul mediu anual este de 0,54261 in loc de 0,544261

Este o aproximare cu un grad mai mic de reusita care se datoreaza faptului ca v-ati deschis drepturile pe legea 3/1977.

De mentionat:
Stagiul potential nu are ce cauta in calculul pensiei de limita de varsta.
Acesta trebuie sa fie inlocuit cu, cuantumul pensiei de invaliditate care se transforma in puncte.
Trebuie sa ramaneti cu punctajul mediu anual in plata pana cand punctajul mediu anual al pensiei de limita de varsta x valoarea punctului de pensie va depasi valoarea pensiei in plata.



Alte discuții în legătură

Pensie pentru limita de varsta flicsn flicsn Buna ziua, Am 65 ani, Bucuresti si cu ingaduinta si amabilitatea D.vs doresc sa-mi clarific o nelamurire: in anul 2000 am fost pensionat medical gradul II ... (vezi toată discuția)
Recalculare pensie milucarmen milucarmen Buna ziua, am iesit la pensie conform art. 79, alin. 1, lit. b) din Legea nr. 263/2010 si vreau sa stiu daca se recalculeaza pensia dupa limita de varsta sau ... (vezi toată discuția)
Cum se calculeaza pensia? RobertSerban RobertSerban Buna ziua, Astazi, cineva din familie a primit decizia pentru pensie si surpriza, pensia pe caz de boala pe care o primea pana acum(820 lei), este mai mare ... (vezi toată discuția)