avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se calculeaza pensia?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se calculeaza pensia?

Buna ziua,

Astazi, cineva din familie a primit decizia pentru pensie si surpriza, pensia pe caz de boala pe care o primea pana acum(820 lei), este mai mare dacat pensia finala, pentru varsta(770 lei).
Este vreo situatie in care lucrul asta este posibil? Intreb asta pentru ca logic, cel putin pentru mine, pensia finala trebuia sa fie mai mare decat cea pe caz de boala.
Sunt disponibil pentru eventualele detalii suplimentare.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:16, 10 Martie 2015
Legea 263/2010

ART. 82
(1) La data indeplinirii conditiilor pentru acordarea pensiei pentru limita de varsta, pensia de invaliditate devine pensie pentru limita de varsta.
(2) In situatia prevazuta la alin. (1) se acorda, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.

Pensia de limita de varsta poate fi mai mica decat cea de invaliditate.

Se va mentine in plata cuantumul pensiei de invaliditate pana cand cea de limita de varsta o va egala si depasi pe aceasta.

De ex:
Punctajul mediu anual al pensiei de invaliditate se afla intre 0,98771 si 0,98651
Punctajul mediu anual al pensiei de limita de varsta se afla intre 0,92749 si 0,92629

Se va mentine in plata cuantumul de 820 de lei,pana cand punctajul mediu anual al pensiei de limita de varsta x valoarea punctului de pensie(830,2 la acest moment)va depasi 820 de lei.

Precizati:
-Barbat,femeie
-Luna si anul deschiderii drepturilor la pensie de invaliditate
-Stagiul total de cotizare din ultima decizie a pensiei de invaliditate corespunzator cuantumului de 820 de lei.
Din ce se compune acest stagiu total

Stagiul total de cotizare din decizia de limita de varsta.
Din ce se compune acest stagiu total.


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Speta negru daniel negru daniel Ce trebuie sa fac in urmatorul caz patit : persoana cu handicap ma pensionez pe caz de boala cu o anumita vechime obtin punctaj din oficiu si dupa 3 luni mai ... (vezi toată discuția)
Pensie pentru limita de varsta flicsn flicsn Buna ziua, Am 65 ani, Bucuresti si cu ingaduinta si amabilitatea D.vs doresc sa-mi clarific o nelamurire: in anul 2000 am fost pensionat medical gradul II ... (vezi toată discuția)
Va rog sa imi spuneti daca punctajul a fost calculat corect Yna60 Yna60 Sunt nascuta la 22 05 1955.Am lucrat 27ani,2 luni si 25 zile in conditii normale de lucru, au urmat 10 ani 2 luni si 11 zile pensie de boala, grad 2.Am un ... (vezi toată discuția)