avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 651 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se poate intra din somaj in concediu de maternitate si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se poate intra din somaj in concediu de maternitate si apoi in concediu crestere copil pana la varsta de 2 ani?

Buna ziua
Daca am 3 ani de vechime la locul de munca si intru in somaj in timp ce sunt insarcinata , pot trece in maternitate odata cu nasterea copilului ?
Mentionez ca firma se va inchide.
Multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 19:04, 16 Ianuarie 2020
Sintagma "paternitate" nu exista in legislatie .... va referiti cumva la CCC?
Ultima modificare: Joi, 16 Ianuarie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de maternitate fanyk fanyk Voi intra in somaj la 1 noiembrie deoarece se desfiinteaza intreprinderea.Tot cam atunci trebuie sa intru in concediu de maternitate.cum trebuie sa ... (vezi toată discuția)
Pot sa beneficiez de ccc din somaj ? Talos Denisa Talos Denisa Buna ziua, Din data de 20.02.2018 sunt in somaj 6 luni de zile ... am rămas însărcinată in Martie ... oare o sa primesc Ccc sau trebuie sa ma angajez ... (vezi toată discuția)
Indemnizatia de prenatal din somaj miaemilia miaemilia Buna ziua,as dori sa stiu daca din somaj pot intra in concediu prenatal.Sunt in somaj din luna februarie 2014 si am somaj timp de 1 an ,sunt in sarcinata prima ... (vezi toată discuția)