Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Se poate intra din somaj in concediu de maternitate si ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Se poate intra din somaj in concediu de maternitate si apoi in concediu crestere copil pana la varsta de 2 ani?

Buna ziua
Daca am 3 ani de vechime la locul de munca si intru in somaj in timp ce sunt insarcinata , pot trece in maternitate odata cu nasterea copilului ?
Mentionez ca firma se va inchide.
Multumesc
Sintagma "paternitate" nu exista in legislatie .... va referiti cumva la CCC?
Cornel Vasile, Consilier juridic