Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Imprejmuire proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Imprejmuire proprietate

Buna ziua. Exista vreun regim de inaltime al unui gard care desparte 2 proprietati? Vecinul meu a construit in partea de sud, chiar pe mejdina, un gard care depaseste in inaltime 6 m de beton, dupa care urmeaza sa puna peste beton alt gard din plasa de sarma de 2 m inaltime. Este corect si legal in primul rand? Mentionez ca acelasi gard a inceput sa-l construiasca si in partea de nord, spre terenul meu, cu aceeasi inaltime, tot din beton si plasa de sarma. In momentul in care va fi gata, pe toata lungimea de cca 100 m pe care este construit gardul eu nu voi mai putea cultiva nimic datorita umbrei pe care o face. Ma ajuta cineva cu un raspuns? Ce lege reglementeaza inaltimea gardului? Multumesc.
Ii trebuie autorizatie de construire pentru gard. Acolo scrie clar ce inaltime i se permite sa aiba gardul. Intrebati-l daca a obtinut asa ceva. Altfel, este pasibil de amenda si de daramarea gardului.
Are autorizatie de construire si cu mentiunea ca intre vecinatati, inaltimea gardului sa nu depaseasca 2 m. Cu toate acestea, el nu respecta autorizatia, mai mult sustine ca face gardul conform legii. Care lege?
Faceti sesizare la primarie si ISC. Notificati-l. Negociati sau mergeti in instanta.
Va multumesc. La primarie am depus o sesizare, urmeaza si la ISC. Am o intrebare: In afara art.662 din CC, unde este reglementata inaltimea de 2 m a gardului ce desparte 2 proprietati mai exista si o alta lege? Se poate sa aiba o aprobare de la un alt for care sa-i dea dreptul la o alta inaltime decat cea prevazuta de lege? Multumesc.
Poate a solicitat o derogare de la Regulamentul de urbanism.