Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... cumul pensie cu salariu
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

cumul pensie cu salariu

Buna ziua,
Va rog sa ma lamuriti daca un ingrijitor la o scoala care a primit decizia de pensionare pentru limita de varsta si a fost incheiat CIM, poate cumula pensia cu salariu la aceeasi unitate, pe acelasi post? Care este baza legala si procedura de angajare pe o perioada determinata?
Va multumesc!
b]Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice:
Art. 118
(1) In sistemul public de pensii
, pot cumula pensia cu venituri provenite din situatii pentru care asigurarea este obligatorie, in conditiile legii, urmatoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limita de varsta;
b) nevazatorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum si copiii, pensionari de urmas, incadrati in gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmas, prevazuti la art. 84 lit. a) si b).