Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Procura pentru iesire din tara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Procura pentru iesire din tara

Buna ziua, am o procura facuta la notariat in care fostul sot imi da voie sa calatoresc cu fetita pana la data de 31.12.2015 pe teritoriul Uniunii Europene. Eu acum vreau sa plec cu fetita in vacanta la bulgari, prezint procura in original si las la vama copie? Pentru ca de cate ori am mai iesit din tara, la vama procura mi-a fost oprita, si mie mi-ar mai trebui pana la sfarsitul anului, mai ales ca fostul sot in cateva zile pleaca din tara.
Lăsați o copie. Ar trebui legalizată.
Am sunat la Politia de frontiera si mi-au spus ca procura este valabila pentru 1 singura iesire din tara, si ca nu stie cum de mi-a dat notarul aceasta procura, ca trebuia trecuta perioada calatoriei si tara in care plec.
anissia a scris:

mie mi-ar mai trebui pana la sfarsitul anului, mai ales ca fostul sot in cateva zile pleaca din tara.

Daca inca mai este in tara faceti inca una pentru Bulgaria si pastrati-o pe asta pentru calatoria urmatoare, daca dati pentru un politist de frontiera care aplica legea strict v-o ia. Formatul prevazut in lege pentru declaratie este asa cum vi s-a spus, cu precizarea tarii de destinatie, perioada etc.
[ link extern ]

ca trebuia trecuta perioada calatoriei si tara in care plec.

practic e trecuta - perioada in care va da acordul sa calatoriti e de cand v-a dat acordul pana la sfarsitul anului si tara in care plecati - va da acordul sa plecati unde doriti in UE.
daca va permiteti financiar si ati duce copilul saptamanal in cate o tara, revenind in tara dupa fiecare sejur, ar insemna sa platiti cate un acord pt fiecare tara si daca tatal nu e in tara sa va dea acordul de fiecare data, sa te tii costuri.
La vama nu se intampla chiar asa ca la carte, de cele mai multe ori nu intalniti vreun absurd.
Daca aveti posibilitatea si nu vreti sa riscati, sa va dea unul acord special pt Bulgaria strict pe perioada calatoriei.
pai si atunci notarul nu era normal sa imi spuna, sa nu ia banii pe ceva ce s-ar putea sa nu imi fie de folos, si mai ales sa ajung in vama cu copilul si sa ma intoarca inapoi?