Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 5 zile concediu pentru casatorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

5 zile concediu pentru casatorie

Buna ziua!
Lucrez in cadrul unei primarii. As dori sa stiu la cate zile de concediu pentru evenimente speciale (casatorie) am dreptul , cand le pot lua (inainte de casatorie sau dupa casatorie) si baza legala conform careia am acest drept.

Multumesc!
Sunteti personal contractual sau functionar public?
functionar public
OG 6/2007
Art. 24
În afara concediului de odihnă, funcţionarii publici mai au dreptul, în condiţiile legii, la zile de concediu plătit în cazul următoarelor evenimente familiale deosebite:
a)căsătoria funcţionarului public – 5 zile lucrătoare;

b)naşterea sau căsătoria unui copil – 3 zile lucrătoare;

c)decesul soţiei/soţului funcţionarului public sau al unei rude de până la gradul al III-lea a funcţionarului public ori a soţului/soţiei acestuia, inclusiv – 3 zile lucrătoare;

d)controlul medical anual – o zi lucrătoare.

In general, aceste zile libere platite se ia in preajma evenimentul , fie anterior acestuia, fie ulterior acestuia.

Multumesc frumos!