avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 702 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 5 zile concediu pentru casatorie
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

5 zile concediu pentru casatorie

Buna ziua!
Lucrez in cadrul unei primarii. As dori sa stiu la cate zile de concediu pentru evenimente speciale (casatorie) am dreptul , cand le pot lua (inainte de casatorie sau dupa casatorie) si baza legala conform careia am acest drept.

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: ion_raluca , utilizator 09:06, 18 August 2015
Sunteti personal contractual sau functionar public?
functionar public
OG 6/2007
Art. 24
În afara concediului de odihnă, funcţionarii publici mai au dreptul, în condiţiile legii, la zile de concediu plătit în cazul următoarelor evenimente familiale deosebite:
a)căsătoria funcţionarului public – 5 zile lucrătoare;

b)naşterea sau căsătoria unui copil – 3 zile lucrătoare;

c)decesul soţiei/soţului funcţionarului public sau al unei rude de până la gradul al III-lea a funcţionarului public ori a soţului/soţiei acestuia, inclusiv – 3 zile lucrătoare;

d)controlul medical anual – o zi lucrătoare.


In general, aceste zile libere platite se ia in preajma evenimentul , fie anterior acestuia, fie ulterior acestuia.

Multumesc frumos!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca lyly64 lyly64 Va rog, am un coleg care i se casatoreste copilul- colegul meu beneficiaza de zile libere ptr. evenimente deosebite( suntem bugetari) (vezi toată discuția)
Concediu deces socru functionar public gh3gh1 gh3gh1 Are dreptul un functionar public la concediu eveniment deosebit (deces socru)? (vezi toată discuția)
Dreptul la zile libere platite la nasterea unui copil din concubinaj gavrileusebiu gavrileusebiu Un salariat (in cazul nostru la stat),a carui concubina a nascut,poate beneficia de zile libere platite?Daca da, cum trebuie sa procedeze? (vezi toată discuția)