avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 917 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Salariu pensionar medical
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Salariu pensionar medical

1. O persoana care s-a pensionat pe caz de boala poate ocupa un post in sistemul public in care presteaza acelasi tip de munca, obtinand in acelasi timp cu pensia si venituri salariale?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: ceaolin , utilizator 13:24, 19 August 2015
1. Daca este pensionar de invaliditate gr. I au gr. II nu poate sa obtina venituri din salarii deoarece si-a pierdut total capacitatea de munca.

2. Daca este pensionar de invaliditate gr. III poate lucra cu program de 4 ore pe zi.
Am inteles! Va multumesc!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Administrator de firma pensionar de invaliditate emil6702 emil6702 Buna ziua Calitatea de administrator de firma este compatibila cu starera de pensionar de invaliditate gr II sau III? Multumesc (vezi toată discuția)
Angajare persoana cu handicap grav danipir danipir Buna ziua, Un membru al familiei este pensionat pentru pierderea capacitatii de munca, si este incadrat in Gradul 1 de handicap. De curand a primit o oferta ... (vezi toată discuția)
Pensie de boala horeaalexandru horeaalexandru Buna ziua, Am inteles ca au iesit niste norme noi privind pensia de boala. As dori sa va intreb daca o persoana cu o pensie de boala de gr. 3 se poate angaja ... (vezi toată discuția)