Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu maternitate si indemnizatie crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu maternitate si indemnizatie crestere copil

Buna ziua,

Lucrez la o firma din 20 mai a.c., recent am aflat ca sunt insarcinata si ar trebui sa nasc prin aprilie,vreau sa stiu daca beneficiez de indemnizatia pentru cresterea copilului si daca am dreptul la concediu de maternitate....precizez ca nu am facut pauza inainte sa incep lucrul la firma aceasta, am fost in preaviz la firma ce am lucrat inainte 3 ani pana in 6 iunie.M-ar mai interesa daca salariul net sau brut se calculeaza pentru plata indemnizatiei.

Va multumesc!
Și în anul 2015 indemnizatia pentru cresterea copilului se menţine la cuantumul de 85% din media veniturilor nete înregistrate în ultimele 12 luni anterioare naşterii, precum şi acordarea indemnizaţiei indiferent de numărul de copii, nu doar pentru primele 3 naşteri, aşa cum prevedea legea anterioară.

Cuantumul indemnizatiei lunare pentru creșterea copilului reprezintp 85% din media veniturilor nete realizate în ultimele 12 luni, dar, in functie de perioada de concediu pe care o aleg părinții, acesta are anumite limite minime si maxime.

Indemnizatiei se calculează prin raportare la indicatorul social de referinta (ISR), acesta având in anul 2015 valoarea de 500 de lei , valoare nemodificată din anul 2008.

(N.M. Copy-paste fara indicarea sursei. Sunt si informatii nesolicitate sau fara legatura cu subiectul.

Valeriu TUDOR, Consultant resurse umane
1. Aveti dreptul la concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal) daca aveti cel putin 22 de zile lucratoare lucrate in cele 12 luni premergatoare lunii in care ati intrat in concediul de maternitate.

2. - Aveti dreptul la concediu crestere copil (CCC) si indemnizatia aferenta acestuia daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) aveti neituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioada asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

- Daca veti naste in aprilie 2016 cele 12 luni eligibile sunt mai 2015 - aprilie 2016.
- Conform datelor prezentate de dvs. veti beneficia de CCC si indemnizatia aferenta.