avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Pot sa solicit inlocuirea amenzii judiciare cu ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Pot sa solicit inlocuirea amenzii judiciare cu prestarea activitatii in folosul comunitatii?

Art. 9 Ordonanta 2/2001
(1) Prestarea unei activitati in folosul comunitatii poate fi stabilita numai prin lege si numai pe o durata ce nu poate depasi 300 de ore.
(2) Sanctiunea prevazuta la alin. (1) se stabileste alternativ cu amenda.
(3) In cazul in care contravenientul nu a achitat amenda in termen de 30 de zile de la ramanerea definitiva a sanctiunii si nu exista posibilitatea executarii silite, organul din care face parte agentul constatator va sesiza instanta de judecata pe a carei raza teritoriala s-a savarsit contraventia, in vederea inlocuirii amenzii cu sanctiunea obligarii contravenientului la prestarea unei activitati in folosul comunitatii

Pot sa solicit inlocuirea amenzii judiciare cu prestarea activitatii in folosul comunitatii??
Cel mai recent răspuns: aidu , utilizator 15:38, 4 Septembrie 2015
~ Conținut șters la cerere ~
Temeiul esalonarii amenzii este OG privind acordarea ajutorului public judiciar??

Deci se sustine ca amenda judiciara nu ar avea caracter administrativ??
Atunci ce caracter are? Daca este sanctiune judiciara, atunci am ridicat exceptie de neconstitutionalitate impotriva ei, deoarece cererea de reexaminare nu e cale veritabila de atac!
~ Conținut șters la cerere ~
CPC nu prevede... insa poate exista o lege speciala care prevede? :)
Vreau neaparat sa fac solicitarea asta... sau oricare alta sa ma milogesc sa induplec instanta!!!
~ Conținut șters la cerere ~

Alte discuții în legătură

Exceptie lipsa calitate procesuala activa rataxen rataxen buna ziua. am si eu o nelamurire am introdus la instantele de judecata mai multe cereri de reexaminare a sanctiunii contraventionale solicitind preschimbarea ... (vezi toată discuția)
Munca in folosul comunitatii o poate cere agentul constatator (politie) ? mada75lina mada75lina Art. 9. - (1) Prestarea unei activitati in folosul comunitatii poate fi stabilita numai prin lege si numai pe o durata ce nu poate depasi 300 de ore. (2) ... (vezi toată discuția)
Prescriptie! goldfish goldfish va rog din suflet sa ma ajutati cu 2 raspunsuri pt. intrebarile mele: 1.in ce termen se prescrie executarea sanctiunii amenzii ... (vezi toată discuția)