Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intreprindere individuala noua
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intreprindere individuala noua

Buna.Am deschis o Intreprindere individuala cu obiect de activitate transport marfuri,comert in piete,standuri si in afara acestora.

Intrebarea mea este: masina autoutilitara pe care am cumparat-o pe numele meu (unic asociat al II) pot sa o trec pe Intreprindere(inclusiv consumurile aferente acesteia)?Daca da,pot sa circul cu ea si in afara intereselor firmei,sau imi trebuie foaie de parcurs?

Va multumesc anticipat pentru lamuriri.

Simona171075, utilizator
Dvs faceti contract de comodat cu II pentru un anumit interval de timp sau un orar, de ex de la ora 6 la ora 20, timp de 5 zile pe saptamana. In rest puteti sa faceti ce doriti cu masina. Cred ca este posibil. Pentru deducerea consumurilor pe II trebuie sa aveti foaie de parcurs.
Daniela Bolog, Consultant credite si finantari