Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ccm pe unitate expirat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ccm pe unitate expirat

buna ziua.
ccm pe unitate a expirat din martie, si de atiunci s-a facut un p.v prin care cele doua parti, patronat si sindicat se află în negociere. La acest moment pot spune ca nu exista de fapt contract colectiv pe unitate? În caz de concediere colectiva ce prevederi se aplică? Cele de la nivel superior? ( in speta este vorba de salariile compensatorii care pe unitate erau mai multe decât cele de pe ccm unic la nivel national )
multumesc
daca nu ati avut nici-o clauza de prelungire a CCM si nu s-a convenit prelungirea acestuia, atunci in acest moment nu mai este aplicabil acel CCM la nivel de unitate si se va aplica CCM de la nivel superior (de ramura si la nivel national).
multumesc. Aşa mă gândeam şi eu.
Verificati bine in vechiul CCM, sa nu fi fost trecuta vreo clauza in sensul prelungirii...
exista in sensul ca se prelungeste daca nici una din parti nu-l denunta.
El a fost in schimb denuntat, de aceea s-a si intrat pe negociere, negociere care nu s-a mai finalizat insa.
cazzuall a scris:

buna ziua.
ccm pe unitate a expirat din martie, si de atiunci s-a facut un p.v prin care cele doua parti, patronat si sindicat se află în negociere. La acest moment pot spune ca nu exista de fapt contract colectiv pe unitate? În caz de concediere colectiva ce prevederi se aplică? Cele de la nivel superior? ( in speta este vorba de salariile compensatorii care pe unitate erau mai multe decât cele de pe ccm unic la nivel national )
multumesc

Verificati CCM incheiat la nivel de unitate, sigur aveti un articol in care sunt expuse urmatoarele:
1. Prezentul contract se incheie pe o perioada de un/doi ani, cu posibilitatea reviziuirii anuale.
2. Daca nici una dintre parti nu denunta contractul cu 30 de zile inainte de expirarea perioadei pentru care a fost incheiat, valabilitatea acestuia se prelungeste pana la incheierea unui nou contract, dar nu mai mult de 12 luni.
3. Suspendarea si incetarea contractului are loc potrivit legii.

Concluzia este: Chiar daca aveti declansata procedura de negociere a CCM la nivel de unitate si nu au definitivat inca, societatea aplica tot vechiul CCM la nivel de unitate.
Mare atentie, cititi toate clauzele din vechiul CCM, Directia de Munca nu inregistreaza un contract daca nu are prevazute si astfel de situatii.

Va raspund la mesajul 2.
Partile convin ca in perioada negocierilor, atat in cazul in care se fac modificari, cat si in cazul denuntarii contractului, la nivelurile de negociere sa nu se declanseze greve, iar la nivel de unitate sau grup de unitati sa nu se efectueze concedieri din motive neimputabile salariatilor.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic