Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... notificare concediere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

notificare concediere

cat timp are efecte notificarea pentru cancedierea colectiva din momentul emiterii?
Notificarea nu are niciun efect juridic ... prin aceasta se aduce la cunostinta ca se vor efectua concedieri colective. Sindicatul sau, după caz, reprezentanţii salariaţilor pot propune angajatorului măsuri în vederea evitării concedierilor ori diminuării numărului salariaţilor concediaţi, într-un termen de 10 zile calendaristice de la data primirii notificării.
liderul de sindicat mi a spus sa nu depasesc data de 31 08 2011 cu concediu medical ca nu voi mai primi salariile compensatorii, iar concediera a început cu data de 18 07 2011
Acordarea salariilor compensatorii nu are nicio legatura cu concediul medical ... acesta suspenda termenul de preaviz
Lungu Constantin a scris:

cat timp are efecte notificarea pentru cancedierea colectiva din momentul emiterii?

Mi se pare ca nu ati formulat explicit intrebarea,din momentul notificarii intentiei de concediere colectiva,sindicatele au termen max. 10 zile pt. a veni cu solutii,iar conducerea max. 5 de a raspunde acestor propuneri,deci dupa expirarea celor 15 zile,daca se ajunge la hotararea de concediere,nu mai discutam despre intentie,ci vorbim deja despre notificarea asupra concedierii, ceea ce implica obligatia angajatorului de a notifica in scris inspectoratul teritorial de munca si agentia teritoriala de ocupare a fortei de munca, cu cel putin 30 de zile calendaristice anterioare datei emiterii deciziilor de concediere,asupra concedierilor ce urmeaza a se efectua.
ContSters136493, utilizator
perioada concediilor colective se face din luna iulie pana in luna august 2011, iar daca depasesc aceasta data nu voi mai fi concediat colectiv ci individual si nu voi mai primi salariile compensatorii. Se poate ?