avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Dizolvare ONG
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Dizolvare ONG

cum se poate dizolva un ong?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 11:58, 25 August 2015
Din OG 26/2000 cu privire la asociaţii şi fundaţii :
art.54
(1) Asociaţiile şi federaţiile se dizolvă:
a) de drept;
b) prin hotărârea judecătoriei sau a tribunalului, după caz;
c) prin hotărârea adunării generale.

(2) Fundaţiile se dizolvă:
a) de drept;
b) prin hotărârea judecătoriei.

art. 56
(1) Asociaţia se dizolvă, prin hotărâre judecătorească, la cererea oricărei persoane interesate:
a) când scopul sau activitatea asociaţiei a devenit ilicită sau contrară ordinii publice;
b) când realizarea scopului este urmărită prin mijloace ilicite sau contrare ordinii publice;
c) când asociaţia urmăreşte un alt scop decât cel pentru care s-a constituit;
d) când asociaţia a devenit insolvabilă;
e) în cazul prevăzut la art. 14.

(2) Instanţa competentă să hotărască dizolvarea este judecătoria în circumscripţia căreia asociaţia îşi are sediul.

Art. 57
Asociaţia se poate dizolvă şi prin hotărârea adunării generale. În termen de 15 zile de la data şedinţei de dizolvare, hotărârea adunării generale se depune la judecătoria în a cărei circumscripţie îşi are sediul, pentru a fi înscrisă în Registrul asociaţiilor şi fundaţiilor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Desfiintare sau dizolvare asociatie parinti noriszah noriszah Dorim sa didesfiintam o asociatie de parinti de drept, prin hotarare consiliului director . Care sunt etapele ? Am inteles ca hotararea consiluiului director ... (vezi toată discuția)
Procedura de dizolvare a unei asociatii fildike fildike Ma puteti ajuta cu actele de depus, pentru a dizolva o asociatie? AG a hotarat : scopul si motivele crearii asociatiei din 1999 nu mai justifica existenta ... (vezi toată discuția)
Desfiintare asociatie sportiva vasilejok vasilejok Buna ziua!Sunt presedintele unei asociatii sportive si doresc sa o desfiintez si sa o radiez de la ANAF..Am fost la judecatorie si nu mi-au dat niciun fel de ... (vezi toată discuția)