Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cabluri alandala pe bloc
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cabluri alandala pe bloc

Buna ziua
Ezecutam anveloparea blocului de locuinte si avand in vedere ca blocul este inalt si intr-un loc ,,strategic,,, avem a multime de cabluri de telecomunicatii montate dupa bunul plac, evident alandala, care acum ne deranjeaza foarte mult.
Intrebare:
Daca stie cineva momentan ce lege este in vigoare referitor la cabluri aerinene trase aiurea din strada, de pe stilp pe bloc, de la un bloc la altul, printre copaci etc.
Evident, cei de la RDS, cei de la alte companii de televiziune prin cablu sustin ca a fost o lege care a incercat sa-i oblige sa nu mai mearga cabluri aiurea prin aer, pe pereti, dar ca s-a abrogat ca nu se putea pune in practica. Care este adevarul legal ????????????
Daca veti parcurge legislatia si normativele in vigoare puteti constata ca norma nationala care a trebuit sa se alinieze la cerintele internationale interzice instalarea.pozarea cablurilor de energie electrica,internet pe imobile de locuit in comun
ACTE NORMATIVE DE REFERINŢĂ
Legea nr.13/2007 Legea energiei electrice
Legea 18/1998 Legea fondului funciar
Legea 213/1998 Legea privind proprietatea publică şi regimul juridic al acesteia
Legea 137/2002 Legea protecţiei mediului
Legea 107/2004 Legea Apelor
Legea 26/1996 Codul Silvic
Legea 528/2002
Legea 333/2003 Legea privind paza obiectivelor, bunurilor, valorilor şi protecţia persoanelor
Legea 307/ 2006 Legea privind apărarea împotriva incendiilor
Ordonanţa 43/ 1998 Ordonanţa privind regimul juridic al drumurilor
H.G.R. nr.918/2002
Stabilirea procedurii-cadru de evaluare a impactului asupra mediului si pentru aprobarea listei proiectelor publice sau private supuse acestei proceduri
Decizia A.N.R.E.61/1999 Norme tehnice privind delimitarea zonelor de protecţie şi de siguranţă ale capacităţilor energetice.
O.M.A.P.M. nr.860/2002
Aprobarea Procedurii de evaluare a impactului asupra mediului si de emitere
a acordului de mediu
Ordin M.A.P.M. nr.863/2002 Aprobarea ghidurilor metodologice aplicabile etapelor procedurii-cadru de evaluare a impactului asupra mediului
O.M.M.S.S. 508/2002
M.S.F. 933/2002
Norme generale de protecţia muncii
Ordinul M.M.S.S.
nr. 275/ 2002
Norme specifice de protecţia muncii pentru transportul şi distribuţia energiei
electrice
Ordinul M.T.C.T. nr.176/ 2005
Aprobarea Normativului pentru proiectarea, executarea verificarea şi
exploatarea instalaţiilor electrice în zone cu pericol de explozie NP 099-04
Ordinul ANRE nr.45/2006
Regulament privind stabilirea soluţiilor de racordare a utilizatorilor la
reţelele electrice de interes public
Decizia ANRE nr.101/2000 Codul Tehnic al Reţelelor Electrice de Distribuţie
NTE 007/08/00 Ordinul ANRE nr.20/2004, completat cu Ordinul 35/2004
Codul Tehnic al Reţelelor Electrice de Transport
Ordinul ANRE nr. 4/2007
Norma tehnică privind delimitarea zonelor de protecţie şi de siguranţă
aferente capacităţilor energetice, cu modificări
NTE 001/03/00 Normativ privind alegerea izolaţiei, coordonarea izolaţiei şi protecţia
instalaţiilor electroenergetice împotriva supratensiunilor
NTE 002/03/00 Normativ de încercări si măsurători pentru sistemele de protecţii, comandacontrol si automatizări din partea electrica a centralelor si staţiilor
NTE 005/06 /00 Normativ privind metodele şi elementele de calcul al siguranţei in funcţionare
a instalaţiilor energetice
NTE 006/06/00 Normativ privind metodologia de calcul al curenţilor de scurtcircuit in
reţelele electrice cu tensiunea sub 1kV