Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Trecerea de la platitor de TVA la neplatitor de TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Trecerea de la platitor de TVA la neplatitor de TVA

Buna ziua,
Am o firma si de aproximativ 7-8 luni nu a mai avut activitate.
Am primit de la finante o hartie ca m-au trecut din oficiu de la platitor de TVA la neplatitor din acest motiv.Va rog sa-mi spuneti ce am eu de facut in cazul in care acum ma reorientez spre o alta activitate?
Mai depun declaratia de TVA? si daca nu, incepand cu ce data?
Va multumesc mult!
Vi s-a anulat inregistrarea in scopuri de tva. Adica facturati CU tva si-l virati statului roman, NU aveti drept de deducere tva pt achizitii si clientii dvs NU au drept de deucere tva pt fact dvs..
Stiu, cam aiurea ce am scris..dar asta-i legea.