Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Plangere penala impotriva unui judecator- competenta ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Plangere penala impotriva unui judecator- competenta instanta

Plangerea penala impotriva unui judecator va fi solutionata de Parchetul de pe langa Curtea de Apel?
Da,conform art.56(6)NCPP raportat la art.38(1)lit.c) NCPP cu conditia sa fie vorba de infractiuni savarsite de de judecatori de la judecatorii sau tribunale sau curti de apel[art.38(1)lit.f) NCPPP.]