Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie

Buna seara

As avea o nelamurire daca se poate sa ma ajutati .

Am 23 ani si beneficiez de pensie ' de handicap permanet gradul 2 ..

Sunt operata la inima sunt sub tratament pe viata..intrebarea mea este daca pot beneficia de pensie de BOALA (invaliditate) pe langa cea de handicap si de ce acte as avea nevoie daca este posibil !

:((

Va multumesc frumos !
1. Dvs. nu aveti pensie de handicap ci aveti indemnizatie de handicap.

2. - Puteti beneficia de pensie de invaliditate oricand, daca medicii vor decide incadrarea intr-un grad de invaliditate.
- Incadrarea intr-un grad de invaliditate se face prin decizie emisa de medicul expert al asigurarilor sociale avand in vedere si documentele medicale emise de medicul specialist care asigura asistenta medicala.
- Trimiterea catre medicul specialist o da medicul de familie.
- Asadar se incepe cu o vizita la medicul de familie.

3. Pensia de invaliditate se poate cumula cu indemnizatia de handicap.