Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii zile sarbatoare
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

zile sarbatoare

am o problema , daca ma poate cineva ajuta
in data de 8 iunie s-a lucrat 8 ore, unele persoane vor sa-si ia recuperare unele sa le platim dublu. Problema este la cei care vor sa-si ia recuperare. Pentru 8 ore lucrate de 8 iunie cate ore libere pot sa-si ia 8 ore intr-o alta zi care le sunt platite normal sau 16.
in luna iunie sunt 21 de zile lucratoare adica 168 de ore. Am o contradictie cu unul din angajati care pt cele 8 ore lucrate in 8 iunie isi ia 16 ore in alte zile (cumulate).Din cate am citit in codul muncii se recupereaza 8 ore nu 16. In programul de salarii cele 8 ore se calculeaza cu 100% sau 200%. #-o
Cred ca cel mai bun raspuns il puteti primi chiar din Codul Muncii:
Citez"Codul Muncii:
SECTIUNEA 3: Sarbatorile legale
Art. 134
(1) Zilele de sarbatoare legala în care nu se lucreaza sunt:
- 1 si 2 ianuarie;
- prima si a doua zi de Pasti;
- 1 mai;
- prima si a doua zi de Rusalii;
- Adormirea Maicii Domnului;
- 1 decembrie;
- prima si a doua zi de Craciun;
- 2 zile pentru fiecare dintre cele 3 sarbatori religioase anuale, declarate astfel de cultele religioase legale, altele decât cele crestine, pentru persoanele apartinând acestora.
(2) Acordarea zilelor libere se face de catre angajator.
Art. 135
Prin hotarâre a Guvernului se vor stabili programe de lucru adecvate pentru unitatile sanitare si pentru cele de alimentatie publica, în scopul asigurarii asistentei sanitare si, respectiv, al aprovizionarii populatiei cu produse alimentare de stricta necesitate, a caror aplicare este obligatorie.
Art. 136
Prevederile art. 134 nu se aplica în locurile de munca în care activitatea nu poate fi întrerupta datorita caracterului procesului de productie sau specificului activitatii.
Art. 137
(1) Salariatilor care lucreaza în unitatile prevazute la art. 135, precum si la locurile de munca prevazute la art. 136 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator în urmatoarele 30 de zile.
(2) În cazul în care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata în zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100 % din salariul de baza corespunzator muncii prestate în programul normal de lucru.
Art. 138
Prin contractul colectiv de munca aplicabil se pot stabili si alte zile libere."

Pentru 8 ore lucrate in data de 8 iunie puteti oferi o zi libera sau plata 100% calculata la 8 ore de munca . ATENTIE!! plata de 100% se acorda calculata la echivalentul celor 8 ore si nu la salariul intreg.

Va doresc o seara linistita

Cu stima

Angela
Asa cum a mentionat colega conform codului muncii:
Art. 137
(1) Salariatilor care lucreaza în unitatile prevazute la art. 135, precum si la locurile de munca prevazute la art. 136 li se asigura compensarea cu timp liber corespunzator în urmatoarele 30 de zile.
(2) În cazul în care, din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata în zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100 % din salariul de baza corespunzator muncii prestate în programul normal de lucru

In cocluzie daca nu se poate compesa cu timp liber, pentru munca prestata de 3,4...8 sau 10 ore salariatii beneficiaza de un spor ce nu poate fi mai mic de 100% (adica minim dublu salariului pentru munca prestata)
buna ziua,
Consider ca situatia este putin mai complexa decat a fost prezentata. Cred ca cel mai bine ar fi cateva exemple.
La luna iunie avem 168 ore lucratoare (8 ore x 21 zile)
ex 1:
Angajatul lucreaza 168 ore (21de zile) si nu a fost la lucru in data de 8 iunie - caz clasic fara sporuri, fara ore compensate
ex 2:
Angajatul are prin programul de lucru obligatorie prezenta la lucru in data de 8 (conf art 136) si lucreaza 168 ore.
In acest caz angajatul are dreptul ori la o zi libera ori la plata sporului de 100% (Art 137)
ex 3:
Angajatul are prin programul de lucru obligatorie prezenta la lucru in data de 8 (conf art 136) si lucreaza in fiecare zi de luni pana vineri 8 ore, iar la sfarsitul lunii are lucrate 176 ore.
In acest caz angajatul are dreptul:
a) la o zi libera pt data de 8 iunie ori la plata sporului de 100% ( art. 137) si
b) la o zi libera pt cele 8 ore suplimentare (tot din data de 8) ori la plata sporului de minim 75% in baza (art 120, respectiv art 119)
In acest caz angajatorul trebuie sa acorde 16 ore libere sau cele 2 sporuri (art. 139, respectiv art 120) pt 8 ore muncite in data de 8 iunie 2009.

Daca situatia prezentata de d-na lazarovici alina se incadreaza in ex. 3 atunci angajatul are dreptate si are dreptul la 16 ore libere
mihai_u, utilizator
In cazul in care prima zi de rusalii a cazut duminica aceasta se plateste dublu? firma nu plateste dublu zilele de sambata si duminica pt ca se lucreaza in ture si are 2 zile libere in ale zile??????
mihai_u a scris:

buna ziua,
Consider ca situatia este putin mai complexa decat a fost prezentata. Cred ca cel mai bine ar fi cateva exemple.
La luna iunie avem 168 ore lucratoare (8 ore x 21 zile)
ex 1:
Angajatul lucreaza 168 ore (21de zile) si nu a fost la lucru in data de 8 iunie - caz clasic fara sporuri, fara ore compensate
ex 2:
Angajatul are prin programul de lucru obligatorie prezenta la lucru in data de 8 (conf art 136) si lucreaza 168 ore.
In acest caz angajatul are dreptul ori la o zi libera ori la plata sporului de 100% (Art 137)
ex 3:
Angajatul are prin programul de lucru obligatorie prezenta la lucru in data de 8 (conf art 136) si lucreaza in fiecare zi de luni pana vineri 8 ore, iar la sfarsitul lunii are lucrate 176 ore.
In acest caz angajatul are dreptul:
a) la o zi libera pt data de 8 iunie ori la plata sporului de 100% ( art. 137) si
b) la o zi libera pt cele 8 ore suplimentare (tot din data de 8) ori la plata sporului de minim 75% in baza (art 120, respectiv art 119)
In acest caz angajatorul trebuie sa acorde 16 ore libere sau cele 2 sporuri (art. 139, respectiv art 120) pt 8 ore muncite in data de 8 iunie 2009.

Daca situatia prezentata de d-na lazarovici alina se incadreaza in ex. 3 atunci angajatul are dreptate si are dreptul la 16 ore libere

Nu sunt de acord cu ex.3. E sarbatoare legala. Nu sunt si ore suplimentare.

Ii acordati 8 ore libere. In cazul in care angajatorul nu i le poate acorda, atunci ii platiti acea zi cu un spor de 100% (adica dublu).

Rubia Rubia, Consultant resurse umane