Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensionare anticipata/administrator firma
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensionare anticipata/administrator firma

daca un administrator firma, indeplineste conditiile de pensionare anticipata si la data la care primeste decizia de pensionare inceteaza contractul individual de munca conform art.56(1) lit.c),in ce conditii poate ramane administratorul societatii respective si pensionar(anticipat)??/
la ce se refera cuantumul celor 4 salarii medii brute??#-o

Luiza Moldovan
~ Conținut șters la cerere ~
administratorul societatii nu are incheiat contract de administrare sau management si nici nu va mai fi salariat la data la care i se va inceta contractul de munca cf.art.56(1) lit.c)
in concluzie: poate primi pensie anticipata atata timp cat este administratorul unei societati comerciale?
1. - Daca nu are contract de administrare sau management si nici salariat nu va fi la acea firma inseamna ca nu obtine venituri pentru care se plateste CAS.
- Adica nu are cu ce cumula pensia anticipata.

2. Mai direct spus va indeplini functia de administrator in mod voluntar, fara nici un venit.
Bună ziua! Pot fi administrator fara contract de muncă daca sunt înregistrat in actul constitutiv ca administrator?