Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... adeverinte copii legalizate
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

adeverinte copii legalizate

La depunerea dosarului de pensionare adeverintele de studiu contributie dupa 2011 etc pot fi depuse in copii legalizate ? Caci la casa de pensii din judet este cam o traditie in a pierde actele oamenilor .
Daca da este vreo lege specifica care sa prevada acest lucru si vreo procedura anume.
Va multumesc!
Nu stiu ce vreti sa spuneti, citez: "... adeverintele de studiu contributie dupa 2011, etc. ..."
Dosarul de pensie se depune la CJP cu nr. de inregistrare/ data si trebuie sa contina toate documentele asa cum sunt ele mentionate in Normele de aplicare a Legii pensiilor publice nr. 263/ 2010 cu modificarile si completarile ulterioare, aprobate prin HG nr. 257/ 2011 cu modificarile si completarile ulterioare,
-ART. 76 (1) Actele la care se face referire la art. 103 alin. (2) din lege sunt, după caz:
a) pentru pensia pentru limită de vârstă, anticipată şi anticipată parţială:
- cerere pentru înscrierea la pensie (anexa nr. 6);
- carnetul de muncă (original şi copie);
- carnetul de muncă pentru membrii CAP (original şi copie);
- carnetul de asigurări sociale pentru agricultori (original şi copie);
- alte acte prevăzute de lege privind vechimea în muncă sau vechimea în serviciu realizată;
- actele de stare civilă ale solicitantului: BI/CI, certificat de naştere şi de căsătorie (original şi copie);
- livretul militar (original şi copie);
- diploma de absolvire a învăţământului universitar (original şi copie) şi adeverinţa din care să rezulte durata normală, perioada studiilor şi faptul că acestea au fost urmate la zi;
- dovada echivalării de către statul român a cursurilor desfăşurate în cadrul unor instituţii de învăţământ universitar din străinătate;
- adeverinţa privind sporurile cu caracter permanent reglementate prin lege sau prin contractul colectiv/ individual de muncă (original);
- adeverinţa privind condiţiile de muncă deosebite, speciale şi/sau alte condiţii (original);
- procura specială, pentru mandatar (original şi copie);
- acte pentru dovedirea calităţii de beneficiar al Decretului-lege nr. 118/1990, republicat, şi/ sau al Legii recunoştinţei faţă de eroii-martiri şi luptătorii care au contribuit la victoria Revoluţiei române din Decembrie 1989, precum şi faţă de persoanele care şi-au jertfit viaţa sau au avut de suferit în urma revoltei muncitoreşti anticomuniste de la Braşov din noiembrie 1987 nr. 341/2004, cu modificările şi completările ulterioare;
- dovada încetării calităţii de asigurat în cazul înscrierii la pensie anticipată sau pensie anticipată parţială, pentru persoanele care, la data solicitării, nu mai au calitatea de asigurat (original);
- adeverinţă care să ateste perioadele de activitate realizate după data de 1 ianuarie 2011 (original);
- alte acte întocmite potrivit prevederilor legale prin care se dovedesc elemente necesare stabilirii drepturilor de pensie;
Pierderea documentelor primite cu nr. de inregistrare/ data la CJP in cadrul dosarului de pensionare este in responsabilitatea CJP.
Pentru siguranta dvs. puteti face copii certificate de autenticitate la un notar, pe care le pastrati.
Documentele originale se primesc, la cerere, de dvs., dupa calcularea pensiei si emiterea deciziei de pensionare, CJP pastrand la dosarul de pensionare doar copiile (acolo unde s-au solicitat originale plus copii) si originalele (acolo unde s-au solicitat doar originale).
1. Actele originale va sunt restituite dupa ce se face confruntarea lor cu copiile prezentate.

2. Nici o institutie nu are voie sa va retina actele originale.
Va multumesc pentru raspuns aceste acte originale se refera si la cartea de munca (originalul) caci cum am scris astazi un caz al unui domn tatal meu este speriat sa nu pateasca acelasi lucru respectiv cei de la casa de pensii ioi cer cartea de munca originar sa stea la ei pe perioada calcularii pensiei si ii este frica sa nu pateasca cum a patit acel domn .
Are deja un incident acolo caci cand si-a cerut stagiu de cotizare din 2001- prezent sa trezit ca figureaza pe doua nume unul real si altul inventat de acestia dar acxelasi cnp si a avut nevoie de multa alergatura ca sa se rectifice situatia.
1. Carnetul de munca se retine in original si va este restituit odata cu decizia de pensionare.

2. Ar fi foarte greu de verificat originalul carnetului de munca cu copia sa la data depunerii actelor mai ales daca sunt foarte multe inregistrari.