avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1775 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Statutul anexelor gospodaresti
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Statutul anexelor gospodaresti

Am cateva intrebari despre notiunea de anexa gospodareasca.
Locuinta bunicilor mei e alcatuita din doua case separate, ambele cu cate doua camere destinate locuitului... in aceeasi curte.
Anii au trecut, si, din motive pe care nu le cunosc, in actele primariei una din case este trecuta ca "anexa".

Asa...

1) Pentru anexa gospodareasca, se aplica ordinul referitor la umbrirea reciproca a cladirilor?

2) Asigurarea locuintei (cea obligatorie, pentru dezastre, sau in general) acopera implicit si anexa?

3) Cum si unde pot sa corectezca anexa sa fie marcata corect... nu ca anexa?

Multumesc!

Alte discuții în legătură

Asigurare cladiri imobile fara destinatie de locuit obligatorie? corinuta corinuta As dori sa va intreb daca exista obligatia de a face asigurare pentru cladiri, care sunt utilizate de institutii pentru activitatea lor curenta(cum ar fi ... (vezi toată discuția)
Asigurare obligatorie pentru locuintele nereceptionate de benficiar Emil Lasconi Emil Lasconi Buna ziua, Am o intrebare legata de asigurarile obligatorii pentru locuinte si anume daca acestea sunt obligatorii pentru locuintele nefinalizate de ... (vezi toată discuția)
Spatiul locuibil ovidiu78tz ovidiu78tz Va rog sa ma lamuriti daca sunteti amabili care este definitia spatiului sau a imobilului locuibil deoarece la aplicarea TVA de 5% unul ditre criterii este ... (vezi toată discuția)