Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... contestatie decizie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

contestatie decizie

numele leu este lucia si in data de 09 iulie 2009 tatal meu, pensionar,a fost instiintat printr-o decizie cu titlu executoriu, precum ca ar figura cu un debit, fata de Casa Judeteana de Pensii Constanta, in val de 3548 lei ca urmare a obtinerii de venituri in perioada 01.10.2008- 01.02.2009 dupa cum se mentioneaza in instiintare .
mentionez ca in aceasta perioada el nu a fost angajat, singurul venit pe care l-a obtinut fiind salariul de consilier local in suma de 42 lei lunar. pt acest venit de 42 lei lunar i s-au facut toate popririle conform legii de catre serviciul contabilitate al primariei respective.
as dori sa ma elucidati si sa ma indrumati ce ar putea face pt vedea care este motivul real al acestui debit si ce proceduri legale poate urma pt a solutiona o eventuala contestatie.
multumesc anticipat!
Presupun ca este pensionat anticipat, nu de limita de varsta.
Pensia anticipata nu se poate cumula cu salariul. Pe eprioada obtinerii de venituri salariale trebuia sa solicite suspendarea acordarii pensiei.
La Anexa 17 din Legea nr.19/2000 se precizeaza că nu au dreptul să realizeze venituri salariale persoanele pensionate anticipat, anticipat parţial, cele care primesc o pensie de urmaş mai mare de o pătrime din salariul mediu brut pe economie, persoanele pensionate pe caz de boală de gradul I şi II. ªi, pentru a fi mai clar, la art. 5, alin.1, pct. II din lege se menţiona că este considerată venit salarial şi indemnizaţia de şedinţă a consilierilor locali şi judeţeni („persoanele care îşi desfăşoară activitatea în funcţii elective...”). Prin urmare, pe perioada respectiva tatal dvs trebuie sa returneze pensia primita.

Potrivit Legii 209/2 iunie 2009 pentru modificarea şi completarea Legii 19/2000 privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurări sociale, consilierii locali sau judeţeni beneficiari ai unei pensii anticipate sau ai unei pensii anticipate parţiale şi cei care beneficiază de o pensie de invaliditate de gradul I sau II pot să cumuleze pensia cu indemnizaţia de şedinţă.... aceasta lege a intrat in vigoare la data de 12 iunie 2009.