Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie tata copil din concubinaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie tata copil din concubinaj

Am si eu problema mai delicata.Prietenul meu are o fata de 12 ani,recunoscuta dar nu a fost casatorit cu mama fetitei.
Mama ei a murit si era in custodia ei.Intrebarea este ce trebuie sa faca acum tatal fetitei?Ca sa aiba custodia el?
Sau nu trebuie sa faca nimic?Bunicii pot sa o ceara?
Pe scurt,de ce acte are nevoie sau care sunt pasii?
In acest moment, ca si in timpul vietii mamei, tatal este parinte custodian, adica exercita autoritatea parinteasca, fara sa existe o hot jud. Da, bunicii materni pot solicita in instanta exercitarea autoritatii parintesti asupra nepoatei, iar instanta va judeca cererea. Exista conflict intre tata si bunicii materni? Inteleg ca fetita a fost crescuta de bunici? Tatal cum s-a implicat?
Cand un parinte e decedat, celalalt exercita singur autoritatea parinteasca. Asta chiar daca in timpul vietii mamei, copilul era incredintat acesteia.
Mai departe, banuiesc ca fata e la bunici ,asta inseamna ca tatal va trebui sa se adreseze instantei daca bunicii nu vor s-o dea, copilul va fi ascultat.