avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 524 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Legea nr. 189/2000
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Legea nr. 189/2000

in luna iunie este depusa cererea pentru acordarea drepturilor din Legea nr.189/2000.Casa de pensii imi cere declaratie notariala a 2 persoane care au fost stramutate din Bulgaria si situatia de avere eliberata de Arhivele Bucuresti pe care le-am depus. Mentionez ca sunt nascuta in Bulgaria in anul 1931.Nu am stiut pana acum de aceasta lege.
Raspunsul Casei de Pensii este de respingere cerandu-mi sa fac dovada persecutiei etnice.Va rog sa ma ajutati ,nu inteleg cum sa dovedesc acest lucru.
Am gasit in lege :Art. 1. - Beneficiaza de prevederile prezentei ordonante persoana, cetatean roman, care in perioada regimurilor instaurate cu incepere de la 6 septembrie 1940 pana la 6 martie 1945 a avut de suferit persecutii din motive etnice, dupa cum urmeaza:
a) a fost deportata in ghetouri si lagare de concentrare din strainatate;
b) a fost privata de libertate in locuri de detentie sau in lagare de concentrare;
c) a fost stramutata in alta localitate decat cea de domiciliu;.Multumesc

Alte discuții în legătură

Legea 189/2000 titas68 titas68 Apelez din nou la bunavointa d-voastra pentru o problema.Soacra mea s-a nascut in februarie 1941 iar mama sa (bunica)a fost deportata din bulgaria(caliaca) si ... (vezi toată discuția)
Legea 189/2000 Aurica TRUTA Aurica TRUTA Mama mea a avut scutire de la impozite pentru o masina, o casa, telefon fix, servicii salubritate in baza legii 189/2000. Incepand cu anul 2016 i-a trimis de ... (vezi toată discuția)
Bună ziua! tatăl meu a fost deportat în germania-zona engleză, ... tos992 tos992 Bună ziua! Tatăl meu a fost deportat în Germania-Zona engleză, în perioada 10.10.1944-10.09.1947. Mi s-a spus la casa de pensii că urmașii lui nu ... (vezi toată discuția)