avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 228 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua! Tatăl meu a fost deportat în ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua! Tatăl meu a fost deportat în Germania-Zona engleză, ...

Bună ziua! Tatăl meu a fost deportat în Germania-Zona engleză, în perioada 10.10.1944-10.09.1947. Mi s-a spus la casa de pensii că urmașii lui nu beneficiază de nicio indemnizație. Este valabil și în cazul acelor, care au fost deportați în Ungaria, Cehia, etc. Conf. O.G.105/1999 , Art. 1, (1) Beneficiază de prevederile prezentei ordonanțe persoana, cetățean român**), care în perioada regimurilor instaurate cu începere de la 6 septembrie 1940 până la 6 martie 1945 a avut de suferit persecuții din motive etnice, după cum urmează:
a) a fost deportată în ghetouri și lagăre de concentrare din străinătate;
b) a fost privată de libertate în locuri de detenție sau în lagăre de concentrare;.......Mi s-a spus, că trebuie să scrie în livretul militar U.R.S.S. De ce? Germania, Cehia, Ungaria nu sunt considerate țări străine?

Alte discuții în legătură

Legea 189/2000 titas68 titas68 Apelez din nou la bunavointa d-voastra pentru o problema.Soacra mea s-a nascut in februarie 1941 iar mama sa (bunica)a fost deportata din bulgaria(caliaca) si ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 189/2000 maria1956 maria1956 in luna iunie este depusa cererea pentru acordarea drepturilor din Legea nr.189/2000.Casa de pensii imi cere declaratie notariala a 2 persoane care au fost ... (vezi toată discuția)
Legea nr. 189 din 2000 privind acordarea unor drepturi persoanelor persecutate din motive politice [...] valgo_28 valgo_28 Tatal meu este decedat din anul 1987 , s-a nascut in Odessa , U.R.S.S. la 24 Febroarie 1943 , in iarna 1944 a venit in tara impreuna cu parintii lui as dori ... (vezi toată discuția)