Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Ore de zi + ore de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Ore de zi + ore de noapte

Daca o persoana lucreaza intr-o zi programul normal de 8 ore + inca 8 ore dar acestea sunt in intervalul 22:00 -06:00 cu se calculeaza orele suplimentare si sporul de noapte de 25% ?
Orele facute noaptea se considera suplimentare dar se adauga un spor de 25% celor 8 ore sau se platesc 125 % si ore libere platite ?
Le lucreaza in aceeasi zi cele 16 ore?
Da.Mai simplu , orele de noapte au fost suplimentare programului obisnuit de lucru
In acest caz, consider ca se va plati spor de munca suplimentara plus sporul pentru munca de noapte.
Adica , minim 75% spor de munca suplimentara + 25% spor de noapte + compensarea orelor suplimentare in ore libere platite ?
sau
compensarea celor 8 ore suplimentare in ore libere platite + 25% spor de noapte ?

care varianta este buna ?

Referitor la art 122 CM al .1,2 tu ce intelegi prin ceea ce scrie acolo ?
laritzu, utilizator
Daca se plateste spor de munca suplimentara , atunci nu se mai acorda zille libere platite.