Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Taxa sustinere teza doctorat
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Taxa sustinere teza doctorat

buna ziua!
in octombrie 2011 m-am inscris la doctorat in UPB.In aprilie 2014 am semnat un act aditional pentru prelungirea doctoratului cu un an,pe un proiect POSDRU.

ma pregatesc de sustinerea tezei si marea problema consta in faptul ca oriunde intrebi, afli ca trebuie achitata taxa de sustinere a tezei de doctorat.este vorba de o taxa de scolarizare introdusa in anul universitar 2014-2015 in valoare de 2500 de lei!!!!!

mi se pare anormal si abuziv si vreau sa aflu si parerile dvs.
in momentul in care s-au implinit 3 ani de doctorat la stat nu mai beneficiezi de nicio bursa.

multumesc frumos!
o zi buna!
Andreea
HG 681/2011 privind aprobarea Codului studiilor universitare de doctorat :

Art. 51
(1) Finanţarea studiilor universitare de doctorat se face potrivit prevederilor art. 160 din Legea nr. 1/2011.
....

Art. 160 din Legea nr.1/2011
(1) Studiile universitare de doctorat se organizează cu finanţare de la bugetul de stat, în regim cu taxă sau din alte surse legal constituite
. Finanţarea studiilor de doctorat poate fi realizată şi de persoane juridice de drept privat sau de institute de cercetare-dezvoltare, pe baza unui contract. Modelul de contract şi metodologia de realizare a finanţării se aprobă prin ordin al ministrului educaţiei naţionale.
.....
Alin. (1) al art. 160 a fost modificat de pct. 26 al art. I din ORDONANŢA DE URGENŢĂ nr. 117 din 23 decembrie 2013, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 843 din 30 decembrie 2013.