Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Reziliere contract telefonie mobila
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Reziliere contract telefonie mobila

Buna ziua ! Pot rezilia un contract de telefonie mobila inainte de termen fara costuri suplimentare ? Va multumesc !
In mod sigur, puteti rezilia contractul numai in conformitate cu clauzele contractului semnat de dvs,in masura in care ,anumite clauze nu sunt declarate abuzive.
Am gasit acest articol ma puteti lamuri ? Conform legii nr.193/2000 „Dreptul consumatorului la denuntarea contractului nu poate fi anulat sau conditionat de nicio clauza contractuala sau intelegere intre parti, in cazurile prevazute de lege, aceasta fiind considerata nula de drept. Drepturile partilor referitoare la o justa despagubire nu vor fi afectate in cazul denuntarii unilaterale”.
adica e dreptul dvs sa denuntati contractul, dar asta nu inseamna ca o faceti fara costuri.