Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general adaos comercial
Discuție deschisă în Contabilitate în general

adaos comercial

In cazul unei societati care importa si vinde produse , en gros este obligata sa declare adaosul comercial al admin financ ?
Se depune vreo declaratie ptr adaosul comercial practicat?
Multumesc

da, sunt fapte de comert

atasez cateva randuri:

"LEGEA Nr. 12/1990 republicata in M.Of. 291/5.5.2009
privind protejarea populaţiei împotriva unor activităţi comerciale ilicite*)

Art. 1. - Constituie activităţi comerciale ilicite şi atrag răspunderea contravenţională sau penală, după caz, faţă de cei care le-au săvârşit, următoarele fapte:
a) efectuarea de acte sau fapte de comerţ de natura celor prevăzute în Codul comercial sau în alte legi, fără îndeplinirea condiţiilor stabilite prin lege; ...
f) nedeclararea de către operatorii economici la organele fiscale, înainte de aplicare, a adaosurilor comerciale şi a celor de comision;....
Art. 2. - (1) Constituie contravenţii faptele prevăzute la art. 1 lit. a) - k) şi se sancţionează după cum urmează:
b) faptele prevăzute la lit. c) şi f), cu prestarea unei activităţi în folosul comunităţii sau cu amendă de la 700 lei
la 1.250 lei; "
Multumesc ptr raspuns dar mai am o nelamurire
Declaratia ptr adaosul comercial si comision unde pot sa le gasesc?
sc______________
adresa__________
cui_____________
nr.Reg.Com.______
nr.__________

DECLARATIE

Subscrisa SC _________avand CIF_____
cu sediul_________inregistrat la Reg.Com____________ avand in vedere art.1 din legea 12/1990 republicata declar ca adaosul comercial pe care societatea il practica este intre ____%-_____%

Director ____________

============================================================================

SC…………………………………… SRL
Bd…………………… nr. …………, Sectorul ……..
CUI ……………………

DECLARATIE

Subsemnatul …………………………. , in calitate de administrator la S. C. ……………………………………. SRL, in conformitate cu Legea 12/1990 republicata in Monitorul Oficial nr.291/05.05.2009, declara ca societatea practica urmatoarele:
-marja importator intre 0 % si 200 %
-adaos comercial intre 0 % si 100 %
-comision intre 0% si 300%

ADMINISTRATOR,

……………………………

============================================================================

SC…………………………………
C.U.I………………………………
Sediu social……………………….
……………………………………
Nr.Reg.Com………………………
Cod CAEN…………..

NOTIFICARE

Subscrisa ……………………...........................……………..………., prin reprezentantul sau legal………………….........………………in calitate de administrator, declar ca societatea practica la comercializarea marfurilor un adaos comercial intre…....…si comision intre……..........…
Declaratia este data in conformitate cu Legea 12/1990 republicata in M.O partea I nr. 291/05.05.2009 privind protejarea populatiei impotriva unor activitati comerciale ilicite, art.1 litera (f).

Semnatura si stampila,
…………………………….