Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Adaptare masina handicap
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Adaptare masina handicap

buna am si eu o intrebare am vazut pe net ca sa modificat legea pentru pers cu handicap si zica ca nu trebuie sa mai modifice masina pentru a nu mai plati taxa. pentru pers cu handicap la un picior este obligatoriu sa modifice masina sa puna o maneta speciala sa nu trebuie? ca nu sunt sigur daca legea ii cumprinde si pe ei.

multumesc.
Intradevar dispozitiile L nr 193/2015 au abrogat paragraful din art 26 L nr 448/2006 referitor la obligativitatea adaptarii tehine la autovehicule si motociclete solicitate de inmatriculat de persoanele cu dizabilitati
Problema esentiala o constituie aspectul ca autoritatea ANAF responsabila pentru calcularea taxei auto are in vedere strict dispozitiile codului fiscal care nu au fost corelate cunoile modificari operate la L nr 448/2006
Astfel ca si dupa intrarea in vigoare a L nr 193/2007 daca o persoana detinatoare de certificat de incadrare in grad accentuat sau grav solicita inmatriculare auto/moto,este obligata sa realizeze adaptarea tehnica,care se realizeaza numai la 2 operatori economici acreditati