avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Adaptare masina handicap
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Adaptare masina handicap

buna am si eu o intrebare am vazut pe net ca sa modificat legea pentru pers cu handicap si zica ca nu trebuie sa mai modifice masina pentru a nu mai plati taxa. pentru pers cu handicap la un picior este obligatoriu sa modifice masina sa puna o maneta speciala sa nu trebuie? ca nu sunt sigur daca legea ii cumprinde si pe ei.

multumesc.
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 17:17, 14 Septembrie 2015
Intradevar dispozitiile L nr 193/2015 au abrogat paragraful din art 26 L nr 448/2006 referitor la obligativitatea adaptarii tehine la autovehicule si motociclete solicitate de inmatriculat de persoanele cu dizabilitati
Problema esentiala o constituie aspectul ca autoritatea ANAF responsabila pentru calcularea taxei auto are in vedere strict dispozitiile codului fiscal care nu au fost corelate cunoile modificari operate la L nr 448/2006
Astfel ca si dupa intrarea in vigoare a L nr 193/2007 daca o persoana detinatoare de certificat de incadrare in grad accentuat sau grav solicita inmatriculare auto/moto,este obligata sa realizeze adaptarea tehnica,care se realizeaza numai la 2 operatori economici acreditati

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

La ce se refera: ''scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si mototriciclurilor”' mihaykys mihaykys Buna ziua, Puteti sa imi spuneti si mie la ce se refera aceasta fraza: \'\'scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu atas si ... (vezi toată discuția)
Scutire taxa auto mediu pt persoana cu handicap. ContSters373544 ContSters373544 Buna ziua! Fiica mea, minora, are handicap grav si permanent din nastere - cecitate totala. In calitate de asistent al ei, pot achizitiona un automobil folosit ... (vezi toată discuția)
Taxa de timbru persoana cu handicap george535 george535 Buna seara,nu stiu daca am pus intrebarea la categoria care trebuie.As dori sa aflu daca cumpar o masina inscrisa pe anglia si vreau sa o trec pe numele meu cu ... (vezi toată discuția)