Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Intrare in proprietate fara carte funciara
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Intrare in proprietate fara carte funciara

Am o problema: Bunicul meu, unicul proprietar pe titlu al unor terenuri agricole, vrea sa treaca pe numele meu si al mamei 2 parcele de teren. In septembrie 2008 am angajat un inginer sa faca cartea funciara pentru terenul respectiv. Atunci au aparut primele probleme cam prin decembrie am primit raspuns de la el ca nu primeste Oficiul cadastral documentatia deoarece Comuna respectiva nu a facut nu stiu ce masuratori si nu a trimis CD-ul la Cadastru. Am intervenit la Cadastru, Primarie etc raspunsul a fost nu se poate face carte funciara pana nu face masuratorile primaria la toata comuna.... si primaria le tot "face" de atunci.
Bunicul are 7 copii si bunica este decedata (a fost proprietara doar pe casa nu s-a facut mostenirea) si vrem sa facem ceva astfel incat sa scoatem de la masa succesorala terenul acesta (el a impartit fiecarui copil terenul aferent astfel incat sa nu se certe nimeni - dar omul e imprevizibil si pt a evita discutii dupa moartea bunicului vrem sa cumparam terenul de la el cat mai este in viata) - are 83 ani si e cam bolnav - asa ca nu pot astepta dupa primarie la infinit.
Am inteles ca pot face un precontract si sa il chem in instanta pe bunicul ceva de genul.
Notarul ma pune sa aduc o adeverinta de la cadastru cum ca nu se poate face inscrierea cadastrala si face precontractul.
Cum pot face mai ieftin si mai repede?
ContSters96141, utilizator
Încheiaţi un antecontract, individualizînd terenul prin suprafaţă, vecinătăţi, orice alt element care să permită localizarea lui.

Dacă veţi intra în stăpînirea de fapt a terenului, puteţi cere ulterior fie încheierea actului notarial, fie o hotărîre judecătorească, fără să vă mai temeţi de prescripţia extinctivă.
Cum intru in stapanire?
Fac antecontractul si apoi ce fac?
Pot sa il fac fara notar?
Ce inseamna sa merg la judecata? Ce inseamna sa merg la notar?
Se scoate de la masa succesorala in abmele variante chiar daca nu apuc sa le scot din oficiul cadastral?
Vorbiti fara termeni juridici daca se poate nu suntem cu totii specialisti in domeniu. multumim
ContSters96141, utilizator
1, La incheierea antecontractului primiti posesia si folinta terenului
2. in antecontract se precizeaza un termen in care partile sa se prezinte la notariat pt incheierea in forma autentica. Binenteles ca dvs. nu va prezentati la notar si la expirarea temenului respectiv il veti chema pe promitentul vanzator in judecata urmand ca instanta sa pronunte o hotarare care sa tina loc de act autentic de vanzare cumparare in conditiile art. 1077 Codul Civil, raportate la art. 5 al. 2, titlul X din lg. 247/2005.
3. se poate face si la avocat cu data certa
4. sa introduceti actiunea la instanta competenta - locul incheierii contractului sau al situarii terenului dupa caz. Adica va prezentati la sediul unui birou notarial cu vanzatorul si documentele doveditoare .La notariat va cere obligatoriu carte funciara .
5 da

Sper sa va fie de folos informatiile
Andreea Tastaman a scris:

1, La incheierea antecontractului primiti posesia si folinta terenului
2. in antecontract se precizeaza un termen in care partile sa se prezinte la notariat pt incheierea in forma autentica. Binenteles ca dvs. nu va prezentati la notar si la expirarea temenului respectiv il veti chema pe promitentul vanzator in judecata urmand ca instanta sa pronunte o hotarare care sa tina loc de act autentic de vanzare cumparare in conditiile art. 1077 Codul Civil, raportate la art. 5 al. 2, titlul X din lg. 247/2005.
3. se poate face si la avocat cu data certa
4. sa introduceti actiunea la instanta competenta - locul incheierii contractului sau al situarii terenului dupa caz. Adica va prezentati la sediul unui birou notarial cu vanzatorul si documentele doveditoare .La notariat va cere obligatoriu carte funciara .
5 da

Sper sa va fie de folos informatiile

Scuze folosinta terenului la pct 1
Sfatul meu este sa incheiati un antecontract de vanzare-cumparare cu plata integrala , iar ulterior sa reglementati problema cadastrala. Ar trebui sa apelati si la un expert cadastral ca sa va identifice terenul fiindca mai mult ca sigur in actul de proprietate acest teren este individualizat.