Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxa de timbru pentru hotarare judecatoreasca ce tine ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxa de timbru pentru hotarare judecatoreasca ce tine loc de act de vanzare

Ce taxa de timbru trebuie sa platesc pentru deschiderea unui proces in care solicit pronuntarea unei hotarari judecatoresti care sa tina loc de act de vanzare-cumparare a unui teren forestier cu valoarea de 135 800 lei. Eu sunt promitentul cumparator al acestui teren pentru care am platit integral contravaloarea de 135 800 lei in baza unui antecontract sub semnatura privata, avand ca act de proprietate procesul verbal de punere in posesie. Ulterior urma sa se intocmeasca planul parcelar al zonei, sa fie inregistrat la Oficiul de Cadastru si in baza acestui plan parcelar terenul nostru sa primeasca numar cadastral, moment in care am fi putut definitiva actul de vanzare-cumparare, doar cu procesul verbal de punere in posesie, ca act de proprietate. Oficiul de Cadastru nu a atribuit numar cadastral terenului pe motiv ca nu a fost eliberat inca titlul de proprietate si termenul stabilit in antecontract a expirat. Astfel ca doresc sa initiez o actiune in instanta pentru a obtine o hotarare judecatoreasca, care sa tina loc de act de vanzare-cumparare, iar Oficiul de Cadastru sa fie obligat sa intabuleze terenul in cartea funciara direct pe numele meu. Ar fi viabila o asemenea actiune? Ce valoare ar avea taxa de timbru? Ar fi mai mica taxa de timbru daca anticipat am face o tranzactie sau o mediere, vanzatorul fiind de acord cu orice solutie care ar duce la transferul proprietatii?
nu aveți cum să deschideți o astfel de acțiune, pentru că dumneavoastră nu aveți nici o relație contractuală cu ei. acțiunea trebuie îndreptată împotriva vânzătorului nu văd ce ați obține, pentru că el probabil nu se opune. doar că nu a făcut procedura legală de ați lua titlul de proprietate.
1.Incheiati cu Vanzatorul un Act aditional autentic de prelungire a termenului de vanzare.
2. Pe baza Contractului si a Actului aditional, solicitati Primariei competente sa emita Titlul de proprietate direct pe numele Dvs.in calitate de titular actual al dreptului de proprietate
legalmgm, utilizator