Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... functionarul si salariul
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

functionarul si salariul

Cat poate avea salariu un consilier superior I dintr-o structura deconcentrata (agentie judeteana) avand clasa de salarizare 58 si gr de vechime 4 ?
Multumesc!
Salariu de incadrare 1920 lei, la care se adauga spor de 20% reprezentand gradatia 4 vechime in munca, 12% majorare data de guvern pentru anul asta si alte sporuri specifice daca exista. Minim brut 2580 lei.
Kyandra, moderator
Kyandra a scris:

Salariu de incadrare 1920 lei, la care se adauga spor de 20% reprezentand gradatia 4 vechime in munca, 12% majorare data de guvern pentru anul asta si alte sporuri specifice daca exista. Minim brut 2580 lei.

....foarte interesant ce spui Kyandra, deoarece angajatorul -agentie judeteana mi-a stabilit un salariu mai mic, respectiv 1876 total brut. Dar acel 12% se aplica la autoritati, ceea ce nu e cazul. Iti multumesc dar as avea nevoie de mai multe lamuriri. Ce zici?...
ROMANFLORIN a scris:

Kyandra a scris:

Salariu de incadrare 1920 lei, la care se adauga spor de 20% reprezentand gradatia 4 vechime in munca, 12% majorare data de guvern pentru anul asta si alte sporuri specifice daca exista. Minim brut 2580 lei.

....foarte interesant ce spui Kyandra, deoarece angajatorul -agentie judeteana mi-a stabilit un salariu mai mic, respectiv 1876 total brut. Dar acel 12% se aplica la autoritati, ceea ce nu e cazul. Iti multumesc dar as avea nevoie de mai multe lamuriri. Ce zici?...

rectific 1842:sorry:
Ce am scris are la baza Anexa 3 la OG 9/2008, punctul B pozitia 1, iar gradatia de vechime este stabilita de art. 11 alin. 3 din legea 284/2010. Cat despre cei 12% ai dreptate, scuze, doar in beneficiul angajatilor autoritatilor locale.
aveti idee, cresterile salariale din Sanatate privesc si pe functionarii publici din DSP-uri?