avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1119 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... functionarul si salariul
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

functionarul si salariul

Cat poate avea salariu un consilier superior I dintr-o structura deconcentrata (agentie judeteana) avand clasa de salarizare 58 si gr de vechime 4 ?
Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Kyandra , moderator 16:56, 14 Octombrie 2015
Salariu de incadrare 1920 lei, la care se adauga spor de 20% reprezentand gradatia 4 vechime in munca, 12% majorare data de guvern pentru anul asta si alte sporuri specifice daca exista. Minim brut 2580 lei.
Ultima modificare: Marți, 22 Septembrie 2015
Kyandra, moderator
Kyandra a scris:

Salariu de incadrare 1920 lei, la care se adauga spor de 20% reprezentand gradatia 4 vechime in munca, 12% majorare data de guvern pentru anul asta si alte sporuri specifice daca exista. Minim brut 2580 lei.


....foarte interesant ce spui Kyandra, deoarece angajatorul -agentie judeteana mi-a stabilit un salariu mai mic, respectiv 1876 total brut. Dar acel 12% se aplica la autoritati, ceea ce nu e cazul. Iti multumesc dar as avea nevoie de mai multe lamuriri. Ce zici?...
ROMANFLORIN a scris:

Kyandra a scris:

Salariu de incadrare 1920 lei, la care se adauga spor de 20% reprezentand gradatia 4 vechime in munca, 12% majorare data de guvern pentru anul asta si alte sporuri specifice daca exista. Minim brut 2580 lei.


....foarte interesant ce spui Kyandra, deoarece angajatorul -agentie judeteana mi-a stabilit un salariu mai mic, respectiv 1876 total brut. Dar acel 12% se aplica la autoritati, ceea ce nu e cazul. Iti multumesc dar as avea nevoie de mai multe lamuriri. Ce zici?...


rectific 1842:sorry:
Ce am scris are la baza Anexa 3 la OG 9/2008, punctul B pozitia 1, iar gradatia de vechime este stabilita de art. 11 alin. 3 din legea 284/2010. Cat despre cei 12% ai dreptate, scuze, doar in beneficiul angajatilor autoritatilor locale.
aveti idee, cresterile salariale din Sanatate privesc si pe functionarii publici din DSP-uri?

Alte discuții în legătură

Salariu functionar public- inspector superior lorellay lorellay Va rog sa-mi spuneti cat ar trebui sa fie salariul pentru inspector grad superior, 10 ani vechime, 2 copii in intretinere. Multumesc frumos (vezi toată discuția)
Calcul salariu bugetar (administratie locala) radmy radmy am o nelamurire si as dori daca ma puteti ajuta d-voastra cu un calcul la salar. sunt functionar public din anul 1999 la o primarie. am fost incadrata ... (vezi toată discuția)
Salarizare consilier principal ContSters259278 ContSters259278 Buna ziua. Daca se poate as dori sa va rog sa analizati urmatorul aspect. Lucrez intr-o institutie publica,in grad profesional de consilier asistent. Clasa ... (vezi toată discuția)