Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... functionarul si salariul
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

functionarul si salariul

Cat poate avea salariu un consilier superior I dintr-o structura deconcentrata (agentie judeteana) avand clasa de salarizare 58 si gr de vechime 4 ?
Multumesc!
Fara sporuri nu pot sa estimez mare lucru... daca vorbim doar de salariul de incadrare si gradatia de vechime, avem incadrare, in functie de fosta treapta de salarizare pe care a fost prins in gradul superior, 1246 lei (treapta 3), 1435 lei (treapta 2) si 1624 lei (treapta 1), la care adaugam gradatia 4 vechime (intre 15 si 20 de ani), adica 8 clase de salarizare X 2.5%, un spor de 20%. Deci rezulta un brut intre 1495 lei (pentru fosta treapta 3) si 1949 lei (pentru fosta treapta 1). Daca mai adaugam si cei 12% dati de guvern, avem un brut final intre 1674 lei si 2183 lei. Salariul de incadrare, pe fostele trepte de salarizare, se ia din OG 9/2008, anexa 4 pct. B.
Kyandra a scris:

Ce sporuri mai are consilierul juridic (afara de cel de vechime)? Nu conteaza rangul localitatii unde isi desfasoara activitatea, poate fi intr-o comuna de rangul III sau intr-un municipiu, tot acelasi salariu are. Diferentierea pe rang de localitate se face pentru secretarii unitatilor administrativ-teritoriale, primari si viceprimari.

multumesc! ai dreptate! diferenta o fac de fapt alte sporuri acordate diferentiat, in functie de cum si le-au stabilit fiecare entitate (conditii deosebite, de risc, confidentialitate, noapte etc.)
Kyandra a scris:

Fara sporuri nu pot sa estimez mare lucru... daca vorbim doar de salariul de incadrare si gradatia de vechime, avem incadrare, in functie de fosta treapta de salarizare pe care a fost prins in gradul superior, 1246 lei (treapta 3), 1435 lei (treapta 2) si 1624 lei (treapta 1), la care adaugam gradatia 4 vechime (intre 15 si 20 de ani), adica 8 clase de salarizare X 2.5%, un spor de 20%. Deci rezulta un brut intre 1495 lei (pentru fosta treapta 3) si 1949 lei (pentru fosta treapta 1). Daca mai adaugam si cei 12% dati de guvern, avem un brut final intre 1674 lei si 2183 lei. Salariul de incadrare, pe fostele trepte de salarizare, se ia din OG 9/2008, anexa 4 pct. B.

pai: 1624x2,5%=40 => 1664x20%=332,8=> 1996,8 lei (NU?!....si atunci cum brut final 1675?! :-/ )
@romanflorin: calculul este facut pentru 3 salarii diferite, in functie de fosta treapta de salaizare: pentru 1246 lei (fosta treapta 3) brutul este de 1674 lei, iar pentru 1624 lei (fosta treapta 1) brutul este de 2183.
Adica: 1246 lei (fosta treapta salarizare 3) plus 20% spor vechime face 1495 lei, plus 12% face exact 1674 lei!
1435 lei (fosta treapta salarizare 2) plus 20% spor vechime face 1722 lei plus 12% rezulta un brut de 1929 lei.
1624 lei (fosta treapta salarizare 1) plus 20% spor vechime face 1949 lei, la care adaugam 12% si rezulta un brut de 2183 lei.