Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Expertiza contabila asociatie fara stiinta ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Expertiza contabila asociatie fara stiinta presedintelui

Buna seara,

Am urmatoarea situatie;
- In 30.12.2014 administratora şi-a dat demisia, iar la 31.01.2015 şi-a încetat activitatea asigurând termen de 30 zile pentru găsirea unui alt administrator. A predat actele, situaţia de activ-pasiv la zi, a încetat contractul de muncă şi a primit adeverinţă de vechime.
- A venit un alt administrator cu data de 01.03.2015 care a stat 1 lună pentru că şi-a dat demisia datorită insultelor aduse de actuala administratoră, ce a fost angajată pe 08.04.2015 şi care a preluat arhiva pe 16.04.2015.
- Ca preşedinte în perioada 10.08.15-09.09.15 am solicitat o perioadă de pauză delegând atribuţiile vicepreşedintelui, cu aprobarea comitetului. Menţionez că vicepreşedintele nu a preluat ştampila motivând că nu sunt plecată din localitate şi dacă va fi cazul va veni la mine.
- În data de 10.09.15 administratora a venit la uşă să-i semnez listele şi mi-a înmânat o adresă semnată de un expert CECAR, identificată doar prin nume-prenume prin care solicită să-i pun la dispoziţie unele acte ale asociaţiei, fără a specifica în baza cărui contract, de cine este încheiat şi ce se reclamă.
Când am urcat la asociaţie dulapul era sigilat şi aplicată ştampila expertului.
Vă rog să-mi spuneţi dacă administratora a procedat corect şi care ar fi fost procedura corectă.
Dacă contractul a fost încheiat de adminstratoră în nume propriu a procedat corect cu actele asociaţiei_ Nu ar fi trebuit să cunosc detalii din contract, iar actele nu trebuiau predate în prezenţa ambelor părţi?
Între timp am aflat că dna administrator are un număr de 8 internări la spitalul de psihiatrie cu diagnostic grav, ceva asimilat cu schizofrenia şi cred că a prezentat la angajare o adeverinţă eliberată de un alt medic de familie. Nici în acest caz nu ştiu cum aş putea proceda ca să obţin situaţia oficială, iar sfaturile primite s-au dovedit nu m-au dus la nici un rezultat.
Vă mulţumesc!
In mod normal dosarele stau la comitet: ce treaba avea administratia?
Reprezentantul legal al asociatiei de proprietari este presedintele acesteia care reprezinta si apara interesele asociatiei si ale membrilor proprietari fata de terti inclusiv in instanta
Administratorul de imobil este angajat al asociatiei de proprietari cu limita de competenta de executie hotarari dispuse de adunarea generala,decizii ale comitetului executiv si ale presedintelui de asociatie
Dacă contractul a fost încheiat de adminstratoră în nume propriu a procedat corect cu actele asociaţiei_

Contractul trebuie sa fie semnat de catre reprezentantul legal al asociatiei de proprietari sau de catre persoana imputernicita de catre presedintele de asociatie
Contractul trebuie sa fie stampilat de catre asociatia de proprietari
Stampila,conform dispozitii in vigoare trebuie sa fie detinuta de catre presedintele de asociatie sau de catre persoana imputernicita de catre acesta
Daca vicepresedintele are a preluat provizoriu atributiile presedintelui nu a mandatat oficial administratorul sa incheie contractul,asociatia de proprietari,poate denunta temeinicia si legalitatea acestuia
Administratorul de imobil daca a semnat contractul in nume propriu fara acordul reprezentantului asociatiei de proprietari,poate sa raspunda in fata legii
Între timp am aflat că dna administrator are un număr de 8 internări la spitalul de psihiatrie cu diagnostic grav,

Asociatia de proprietari ca persoana juridica poate solicita relatii direct la unitatea medicala
Daca se confirma suspiciunea afectiunilor,trebuie atent analizate documentele din dosarul de angajare
Daca se confirma suspiciunile medicale,la adresa administratorului de imobil,se impune atentionarea serviciului specializat din primarie
Buna dimineata !
Multumesc pentru raspuns !
As mai dori sa stiu daca expertul avea dreptul să sigileze dulapul cu dosarele asociaţiei fără să prezinte o copie după contractul încheiat anexat la adresa prin care îmi solicită să-i pun la dispoziţie dosarul ITM, procesele verbale, declaraţiile fiscale....
Multumesc anticipat!
Este expert impus de judecatorie?
E un abuz.
Nu. Nu cunosc cine solicita, nici motivul.
Ma gindesc sa convoc comitetul si sa-mi dau demisia, dar nu stiu cum sa procedez cu predarea actelor atit timp cit nici nu stiu daca actele exista sau au fost predate de administrator expertului, dulapul fiind sigilat.