Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara neplatita!!!
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara neplatita!!!

Buna seara,
Care sunt pasii pe care trebuie sa ii urmez pt a recupera pensia alimentara a copilului, care nu a fost platita de 1 an si 9 luni.
Astept raspuns.
Multumesc
nu inteleg ce diferenta este intre cele doua subpuncte ale art 378
va rog daca imi puteti explica.pentru ca in toate dosarele mele a fost art 378 alin c.si nu inteleg la ce se refera pc.b
b) neîndeplinirea, cu rea-credinţă, a obligaţiei de întreţinere prevăzute de lege;
c) neplata, cu rea-credinţă, timp de 3 luni, a pensiei de întreţinere stabilite pe cale judecătorească
art.378 pct.b :Legea prevede că ambii părinţi contribuie solidar la creşterea şi educaţia copilului. Omul pleacă şi e dus, dar nu are hotărâre judecătorească.Îşi lasă copiii fără susţinerea materială , care este obligaţie legală pentru părinţi.Este abandon