avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 807 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Drepturile copilului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Drepturile copilului

Sunt cetatean roman, necasatorit, reintors in Romania. In urma unei relatii de concubinaj de 2 ani cu un cetatean suedez, va rezulta un copil la inceputul anului viitor. Tatal recunoaste copilul. Intrebarile mele sunt:
1) Nefiind casatoriti niciodata, am nevoie de permisiunea tatalui pt. a calatori/stabili in strainatate cu copilul?
2)Am dreptul la pensie alimentara si daca da, cum se calculeaza?
3)Are copilul drept de dubla cetatenie (romana+suedeza)?
4)Pot obtine livret de familie fiind necasatorita?
Va multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Cetatenie sudeza pentru minor Milea Milea Buna ziua, Sunt mama unui copil in varsta de 14 ani, tatal sau fiind cetatean suedez. Sunt recasatorita si traim in Romania. Tatal fetitei intentioneaza sa ... (vezi toată discuția)
Alocatie copil in suedia guritaoana guritaoana De unde trebuie sa primeasca alocatie copilul meu care are dubla cetatenie romana si suedeza? Eu am lucrat in Romania, iar sotul in Suedia si este si are si ... (vezi toată discuția)
Csatoriti in suedia roman cu cetateana din rmoldova GABRIELsom GABRIELsom Buna ziua , intrebarea mea ar fi : sunt Roman cu dubla cetatenie Romana/Suedeza , sunt casatorit cu cetateana din R.Moldova, casatoria a fost facuta in Suedia ... (vezi toată discuția)