Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Risc maternal
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Risc maternal

Buna ziua. Medicul de la medicina muncii mi a aprobat dosarul pt risc maternal. Eu am avut 90 de zile de concediu medical. Acum medicul de familie spune ca nu poate sa imi dea concediu cu risc pt ca am avut concedii de la medicul specialist. Medicul specialist spune ca nu poate sa imi dea decat o scrisoare medicala catre medicul de familie, pt ca el nu are cabinet in spital ca sa poata da concedii. Pana la urma cine trebuie sa imi dea acest concediu. Va multumesc.
1. Din OUG 96/2003 privind protecţia maternitãţii la locurile de muncã:

Art. 10
(2) Concediul de risc maternal se poate acorda, în întregime sau fracţionat, pe o perioadã ce nu poate depãşi 120 de zile, de cãtre medicul de familie sau de medicul specialist, care va elibera un certificat medical în acest sens, dar nu poate fi acordat simultan cu alte concedii prevãzute de legislaţia privind sistemul public de pensii şi alte drepturi de asigurãri sociale.

2. - Cred ca medicul specialist are dreptate.
- Intrebati si la Casa Judeteana de Asigurari de Sanatate (CJAS).