Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract intretinere batrani-rude
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract intretinere batrani-rude

Buna ziua...in urma cu 2 ani am facut un contract de intretinere cu niste rude de 77 ani din bucuresti contra apartamentului dupa decesul lor.Am parcurs toate formalitatile (comisie lsm MM in care ei au specificat ca suntem din Pitesti, avem o relatie ok, avem masini, o sa ii vizitam, ii ducem la dr, cumparaturi, etc).
Doamna la un moment dat a trebuit operata la picior iar mama mea a locuit efectiv in Bucuresti ca sa le poata fi se de mai mult ajutor desi se deplasa cu cadrul prin casa apoi fara acesta, dar sa nu o lase sa gateasca sau sa faca alte treburi casnice.
Primavara a sosit si am decis cu totii sa mearga la tara la noi unde au primit una dintre casele din curte dotate cu mobilier modern, baie proprie totul necesar pfiind la parter fara sa fie necesar sa urce scari...amandoi deplasandu-se mai greu.
Curtea este amenajata cu alei si gazon, foisor pt servit masa, gratar, balansoar unde puteau sa-si petreaca timpul liber.
In tot acest timp mama gatetea pentru toata lumea, facea curat, producea legume, fructe in gradina, facea conserve, tuica, vin...
Noi veneam la fiecare sfarsit de saptamana asigurang cele necesare de la market. Participau alaturi de noi la evenimente, nunti, restaurant, plimbari.
Ca o familie...fiind rude...
S-au decis chiar sa se inmormanteze acolo renuntand la Bucuresti...ceea ce s-a si intamplat in ianuarie cand sotul a decedat la spital..avand o artrita avansata...
Toate bune si frumoase, doamna foarte multumita de toate (mancare, pomeni, aranjat la par, la unghii, etc) a inceput din plictiseala cu barfulite pe la rude..care ii spuneau mamei...mama fiind o fiere f serioasa ii atargea aatnetia mereu ca nu e frumos...pana ce am luat eu decizia acum 2 saptamani sa o duc la Bucuresti asigurandui cele necesare (carne, conserve, legume, etc) fara sa ma cert cu ea...ca totusi e bine sa mai stea in casa ei...(tot timpul se plangea de dor de casa ei, ca poate sa isi faca mancare, etc, ) ajungand noi la concluzia ca poate sa isi poarte de grija iar noi sa o vizitam cam la 2 saptamani cum fusese vorba la momentul incheierii contractului.
Mentionez, ca nu s-a pus nici o data atunci problema sa ii luam la noi sau sa ne mutam noi in Bucuresti au stiut doar ca suntem de la 100 km...
dar asta am facut-o pt ei, din mila si ca suntem rude...
Acum se ridica cu pretentii: cum ma ingrijiti?la distanta?dar ce sa faca doua femei in ap? o ciorba? un aspirator?este doar rautate...desi stie ca avem porci la tara pe care ii consumam impreuna, trebuie facut vinul pe care il bea zilnic...etc...doar ca sa deranjeze...ca ea oricum nu ar dori sa stea cu mama in tr-un ap cu 2 camere...duminica mergem la ea pt cumparaturi, eventual un gatit si o curatenie...
este foarte instabila, astazi spune stai acolo sa faci, sa dregi maine ce ingrijire e asta...
Efectiv am obosit...
Toate rudele celelalte o evita si o ocolesc pt cat e de dificila si instabila emotiomal.

Poate ea sa rezilieze ctr de intretinere pt partea ei?cum?ca e nefondat...avem martori care stiu cate am facut pt ei, ea acum isi cere scuze acum te jigneste...am obosit...
Rezolutiunea contractului nu opereaza, in speta, este indeplinita obligatia contractuala de intretinere.

Rezolutiunea contractului de intretinere poate fi ceruta de catre intretinut , instantei de judecata, in cazul in care este nesocotita obligatia legala de intretinere, detaliata in contract.

Neindeplinirea obligatiei contractuale ce ii incumba trebuie sa fie dovedita cu martori , inscrisuri , interogatoriu.

Altminteri , daca este valabil incheiat, contractul de intretinere nu poate fi lipsit de efectele sale.

CABINET DE AVOCAT "STOICA IOANA", Avocat
multumesc frumos, dar raspunsul este cam ambigu....
Ea nu poate anula contractul decat prin proces in care trebuie adusi martori ca dumneavoastra nu va indepliniti obligatiile de a o intretine (asa cum scrie in contract). In cazul in care refuza serviciile dumneavoastra, e bine sa o inregistrati ca sa aveti dovada ca ati incercat dar va refuzat.
multumesc dle Alex pt raspuns...nu refuza, dar sa stim si noi cum stam...
Stati linistit! Daca contractul este facut la notar si aveti nuda proprietate pe apartament,in schimbul intretinerii,NU poate sa strice contractul decit Daca nu va indepliniti obligatiile prevazute in el,si asta daca dovedeste cu martori.! Procesul e de lunga durata si costa f. mult! Nu cred ca e in stare sa faca un astfel de proces! Vrea sa va necajeasca,din rautate!Ar trebui sa o duceti la doctor neurolog sau psihiatru ca sa constate ca e instabila emotional.Eu am fost in aceeasi situati cu dvs. si de aceea mi-am permis sa va scriu. Deci,RABDARE,doar atit va trebuie! Numai bine!