Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Recuperare timbru mediu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Recuperare timbru mediu

Buna ziua! Am inteles ca sumele achitate in bzza oug 9/2013 se recupereaza in intregime in temeiul og 40/2015, doar prin cerere adresata finantelor . Oare e adevarat?
Timbrul de mediu nu se recupereaza. OG 40/2015:

Art. 12. - (1) Contribuabilii care au achitat taxa speciala pentru autoturisme si autovehicule, taxa pe poluare pentru autovehicule sau taxa pentru emisiile poluante provenite de la autovehicule, potrivit reglementarilor legale in vigoare la momentul inmatricularii, pot solicita restituirea acesteia prin cerere adresata organului fiscal competent, in termenul de prescriptie prevazut de Ordonanta Guvernului nr. 92/2003 privind Codul de procedura fiscala, republicata, cu modificarile si completarile ulterioare.