Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Transfer propietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Transfer propietate

Buna . Ma numesc Artur si as avea nevoie de putin ajutor. Am cumparat un apartament inpreuna cu parintii mei la care ei au pus 70 % iar eu 30% . Initial a fost intabulat pe ei dar acum am dori sa il trec pe mine , ei locuind la casa inpreuna cu fratele meu iar eu stau in apartament . Cum sa fac sa platesc mai putine taxe ca taxele sunt foarte mari dar in acelasi timp sa nu am riscul ca fratele meu poate cere parte si din apartament nu doar din casa . Pot parinti sa il doneze sau sub ce forma sa fac ca sa nu am probleme ulterior .Multumesc anticipat pentru ajutor
Va recomand sa incheiati cu parintii un contract de vanzare-cumparare in forma autentica la notar. In asa fel sunteti acoperit din punct de vedere legal.
Daca parintii va vor dona apartamentul, dupa decesul acestora, fratele dvs. poate cere raportul donatiilor daca aceasta donatie incalca rezerva succesorala...
Daca va incheie act de vanzare-cumparare, dupa decesul parintilor, fratele poate solicita reductiunea acestui act (art.845 C.civ.).