avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1469 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificate de nastere si casatorie internationale
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificate de nastere si casatorie internationale

Buna seara,

Fiul meu pleaca in Germania.

Cum se poate obtine un certificat de nastere international ? De unde ? (E nascut in 1989).

Dar un certificat de casatorie international ? (E casatorit in 2015 si pe certificat scrie in engleza si franceza si romana - este deja international ?)

Unde sa mergem sa obtinem apostila pentru aceste acte ? Este necesara ?

Multumesc

J.
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 09:09, 29 Septembrie 2015
Certificatul de naștere trebuie preschimbat la Primăria care l-a emis, cea de la locul nașterii. Certificatul de căsătorie este internațional și nu trebuie preschimbat.
Multumesc.

Exista vreo diferenta intre certificat international si certificat multilingv
de nastere sau casatorie ?

Pe cel de casatorie actual, eliberat vineri, scrie in engleza, franceza si romana. Trebuie si in germana pentru Germania ?
Ultima modificare: Luni, 28 Septembrie 2015
janinageorgescu, utilizator
Există doar un singur certificat emis de autoritățile române. Dacă doriți, puteți traduce certificatul și apoi să-l apostilați.
Certificatul de nastere, la preschimbare, admite doua optiuni: international sau multilingv ?
Vi s-a spus deja: nu exista mai multe tipuri de certificate de stare civila.
Sa ceara de la Starea civila extrase dupa ambele certificate; extrasele sunt multilingve si sunt recunoscute fara apostila in tarile semnatare ale unei conventii internationale (Conventia 16 de la Viena).
Detalii aici:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de nastere multilingv nagyflorina nagyflorina buna , ma intereseaza daca certificatul de nastere multilingv eliberat de autoritatile romane, trebuie tradus ? cei de aici din Germania imi cer sa il traduc , ... (vezi toată discuția)
Certificat naștere copil născut in germania bogdanponline bogdanponline Salutari. Doresc și eu câteva lămuriri dacă se poate să mă ajute cineva. Eu și soția mea locuim în Germania ,doar eu lucrez, și de cinci luni avem un ... (vezi toată discuția)
Certificat nastere plurilingv danyel4269 danyel4269 Buna seara.Daca un certificat de nastere este plurilingue mai trebuie tradus sau apostilat pentru a face transcrierea in registrul civil romanesc?In ... (vezi toată discuția)