Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificate de nastere si casatorie internationale
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificate de nastere si casatorie internationale

Buna seara,

Fiul meu pleaca in Germania.

Cum se poate obtine un certificat de nastere international ? De unde ? (E nascut in 1989).

Dar un certificat de casatorie international ? (E casatorit in 2015 si pe certificat scrie in engleza si franceza si romana - este deja international ?)

Unde sa mergem sa obtinem apostila pentru aceste acte ? Este necesara ?

Multumesc

J.
Certificatul de naștere trebuie preschimbat la Primăria care l-a emis, cea de la locul nașterii. Certificatul de căsătorie este internațional și nu trebuie preschimbat.
Multumesc.

Exista vreo diferenta intre certificat international si certificat multilingv
de nastere sau casatorie ?

Pe cel de casatorie actual, eliberat vineri, scrie in engleza, franceza si romana. Trebuie si in germana pentru Germania ?
janinageorgescu, utilizator
Există doar un singur certificat emis de autoritățile române. Dacă doriți, puteți traduce certificatul și apoi să-l apostilați.
Certificatul de nastere, la preschimbare, admite doua optiuni: international sau multilingv ?
Vi s-a spus deja: nu exista mai multe tipuri de certificate de stare civila.
Sa ceara de la Starea civila extrase dupa ambele certificate; extrasele sunt multilingve si sunt recunoscute fara apostila in tarile semnatare ale unei conventii internationale (Conventia 16 de la Viena).
Detalii aici:
[ link extern ]