Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Clauze contractuale
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Clauze contractuale

Intr.un contract de locatiune,proprietar pers fizica,chirias pers juridica se aplica clauza din codul civil conform careia chiriasul poate denunta contractul cu un preaviz de 60 zile,sau se aplica clauzele specificate de parti?multumesc daca se poate si argumentati...
Se aplica in continuare preved.art.1825 NCPC,termenul de 60 zile. ptr. notiifcare de catre locatar a denuntarii unilaterale.Conform art.1825(1)NCPCteza finala"Orice clauza contrara este considerata nescrisa."Legea- Codul Civil -nu prevede ca sunt aplicabile alte norme juridice ptr.persoane juridice.
Buna ziua!
In opinia mea, trebuie tinut cont de prevederile art 1778, alin 3 din Noul Cod Civil care mentioneaza ca "Locatiunea spatiilor destinate exercitarii activitatii unui profesionist este supusa prevederilor prezentei sectiuni, precum si dispozitiilor art. 1824 si 1828-1831".

Observam ca legiuitorul a exclus aplicabilitatea art 1825 alin. 1 in cazul locatiunii spatiilor destinate exercitarii activitatii unui profesionist, art 1825 alin 1 fiind articolul care stabilea ca "Dacă închirierea este pe durată determinată, locatarul poate denunţa unilateral contractul prin notificare, cu respectarea unui termen de preaviz de cel puţin 60 de zile. Orice clauză contrară este considerată nescrisă."

Astfel, prevederile art. 1825 raman aplicabile doar "in materia inchirierii locuintelor".

In opinia mea, daca nu vorbim de un contract pe durata nedeterminata, se vor aplica prevederile contractuale referitoare la denuntare/incetare.

Cu stima,
~ Conținut șters la cerere ~