Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... jurist incompatibilitati
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

jurist incompatibilitati

Buna ziua,
Am o nelamurire referotoare la functia de jurist intr-o societate comerciala.
Urmaeaza sa fiu angajat pe postul de jurist dar totodata sunt si administrator si unic asociat la o alta societate comerciala. Astfel va rog sa-mi spuneti daca acestge doua functii sunt incompatibile. stiu ca cea de consilier juridic cu cea de administrator sun incompatibile. Se aplica aceleasi reguli siu in cazul juristului?
As putea fi angajat in functia de consilier juridic fara a face parte din CCJR?
Multumesc anticipat.
daca sunteti CONSILIER JURIDIC la o societate comerciale puteti fi atat administartor cat si asociat unic la alta societate .

jurist in administartia publica (cu alte cuvinte a fi functionar public) este incompatibil cu a fi administartor
Exercitarea profesiei de consilier juridic este incompatibila cu:
a) calitatea de avocat;
b) activitatile care lezeaza demnitatea si independenta profesiei de consilier juridic sau bunele moravuri;
c) orice alta profesie autorizata sau salarizata in tara sau in strainatate;
d) functia si activitatea de administrator sau lichidator in cadrul procedurilor de reorganizare si lichidare judiciara;
e) activitatea publicistica salarizata;
f) alte incompatibilitati prevazute de lege

Va rog frumos sa-mi explicati ce intelegeti prin:
- orice alta profesie autorizata sau salarizata in tara sau in strainatate ?

Multumesc frumos.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
saamy a scris:

Va rog frumos sa-mi explicati ce intelegeti prin:
- orice alta profesie autorizata sau salarizata in tara sau in strainatate ?

Multumesc frumos.

De exemplu, nu poate fi angajat in functia de contabil autorizat sau expert contabil autorizat
Multumesc frumos pentru raspuns !