avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 464 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... impozit pe salarii concediu crestere si ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

impozit pe salarii concediu crestere si ingrijire copil

buna ziua,

as dori sa stiu daca pe perioada concediului de crestere si ingrijire copil, acela de 2 ani, se percepe impozitul pe salariu si care este calculul indemnizatiei.
multumesc
Cel mai recent răspuns: alexfelea , utilizator 17:31, 29 Septembrie 2015
Nu se percepe, in aceasta perioada....contractul de munca este suspendat.
indemnizatia se calculeaza conform legii la salariul brut sau la salariul net?
multumesc
salar net
1. Pe perioada de concediu crestere copil (CCC) se beneficiaza de indemnizatie (nu de salariu) platita de Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS).

2. Indemnizatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) si este cuprinsa intre:
* 600 - 3.400 lei, daca optati pentru CCC pana la varsta de a an;
* 600 - 1.200 lei, daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani.

3. Indemnizatia pentru CCC este neimpozabila.
multumesc frumos tuturor!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatia de crestere a copilului luisa26 luisa26 intrebarea mea este daca se calculeaza 85% din salarul fiecarei mamici sau este un sla standard fix 600ron. la salarul meu de 950 ron bani in mana cat ar fi ... (vezi toată discuția)
Concediu ingrijire copil pana la 2 ani - gemeni catalinuxxl catalinuxxl Buna ziua, In cazul gemenilor, pot intra in concediu ingrijire copil si mama si tata (fiecare la cate un copil)? Data nasterii copii : 05.12.2014 - amandoi ... (vezi toată discuția)
La indemnizatia de crestere copil se ofera 85% din ce salariu? florian_m21 florian_m21 Daca imi iau concediul de crestere copil si in ultimul an am cotizat 6 luni ca angajat la o firma si 6 luni la alta firma cu salarii diferite, ultimul ceva mai ... (vezi toată discuția)