Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... impozit pe salarii concediu crestere si ingrijire copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

impozit pe salarii concediu crestere si ingrijire copil

buna ziua,

as dori sa stiu daca pe perioada concediului de crestere si ingrijire copil, acela de 2 ani, se percepe impozitul pe salariu si care este calculul indemnizatiei.
multumesc
Nu se percepe, in aceasta perioada....contractul de munca este suspendat.
indemnizatia se calculeaza conform legii la salariul brut sau la salariul net?
multumesc
salar net
1. Pe perioada de concediu crestere copil (CCC) se beneficiaza de indemnizatie (nu de salariu) platita de Agentia Judeteana pentru Plati si Inspectie Sociala (AJPIS).

2. Indemnizatia pentru CCC este de 85% din media veniturilor nete pe cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) si este cuprinsa intre:
* 600 - 3.400 lei, daca optati pentru CCC pana la varsta de a an;
* 600 - 1.200 lei, daca optati pentru CCC pana la varsta de 2 ani.

3. Indemnizatia pentru CCC este neimpozabila.
multumesc frumos tuturor!