avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 843 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensie platita anticipat
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensie platita anticipat

Buna ziua,
Momentan in Romania am cotizat circa 10 ani la pensie.
Se poate plati anticipat la casa de pensii sau in alta parte suma minima pe perioada minima si sa imi asigur pensia de la varsta aceasta (32 ani) ?
Banuiesc calculul ar fi 250lei x cate luni mai am ramase pt a indeplini varsta minima de pensionare?

Multumesc
Cel mai recent răspuns: Srb , utilizator 19:07, 29 Septembrie 2015
Puteti incheia un contract de asigurare cu casa locala de care apartineti.
Plata se poate face doar pentru 12 luni anticipat.
Contributia lunara la nivelul anului 2015 esrte de 222 lei pe luna.
si dupa ce fac aceasta plata anticipata pe 12 luni, mai pot continua cu inca 12 luni anticipate si tot asa pana la varsta minima de pensionare,65ani?
Va multumesc
Puteti continua pana realizati cel putin stagiul minim de 15 ani.
Si la casa de pensie trebuie completat formularul :
Contract de asigurari sociale
sau
Declaratie de asigurari sociale?

Va multumesc mult

Gasiti toate delaliile aici:

[ link extern ]

Alte discuții în legătură

Cum sa procedez pt încheierea unui contract cu casa de pensii cluj Ioana-cristinaIoana Ioana-cristinaIoana in momentul actual sant casnica si as vrea sa va întreb daca pot sa închei un contract cu casa de pensii pt a putea plăti pt pensie,sanatate,etc...daca ... (vezi toată discuția)
Contributia la pensii sandu_valentin sandu_valentin Am I.I. pentru care pana acum am platit comf. deciziei de impunere 16% impozit si 5,5% sanatate; intrebarea mea este daca este obligatorie si plata ... (vezi toată discuția)
Taxe cas ailenicristiangabriel ailenicristiangabriel Buna ziua, care este plafonul minim lunar la care nu trebuie platita contributia pentru pensie ,in cadrul PFA? (vezi toată discuția)