Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire teren agricol
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire teren agricol

Buna ziua
tatal meu a dobandit prin retrocedare de la bunicul sau un teren agricol ; intrebarea mea este daca la decesul lui mama mea va avea drept de mostenire sau doar fratele meu si cu mine vom avea acest drept.
Mama, dvs. si fratele.
Multumesc ,
care ar fi metoda cea mai simpla sa rezolvam trecerea pe nume noastre (fratele meu si cu mine ) inca din timpul vietii lor ? donatia probabil ?..dar cred ca subt taxe mari
Reductiunea reprezinta o sanctiune aplicabila liberalitatilor excesive ( donatiilor si legatelor ), lipsindu-le de eficacitate juridica, in masura in care acestea incalca rezerva succesorala a mostenitorilor rezervatari.

Aceasta cauza de ineficacitate a actelor juridice este aplicabila de la momentul deschiderii succesiunii , prin moarte.

Astfel, mostenitorii rezervatari , in cazul in care cotitatea disponibila a fost lezata, se pot adresa instantei de judecata, in vederea reductiunii liberalitatii excesive.

Contractul de vanzare-cumparare poate fi calificat drept donatie deghizata.

Actiunea in reductiune are caracter personal, este supusa termenului de prescriptie de trei ani, termen de curge de la data nasterii dreptului la actiune .( reprezentat de momentul decesului ).

Orice act este supus desfiintarii, atata vreme cat incalca prevederile legale.

Poate fi perfectat un contract de intretinere.

Succes.

mama dvs va mosteni daca la data decesului tatlui dvs ma e sotia lui, altfel nu. Deci ca mama sa mostenesca va trebui sa ii supravietuiasca tatalui ca f bine poate deceda inainte si sa mai fie sotia lui, poate divorteaza pana cand va deceda tatal dvs.
Va poate face donatie linistit daca prin donatie nu se incalca rezerva succesorala a mamei.
Sau vi-l poate lasa prin testament daca la fel, nu incalca rezerva succesorala a mamei.

am inteles , multumesc pt raspuns
actele de proprietate ale terenurilor sunt doar pe numele tatalui meu ..in cazul in care moare prima data mama mea la succesiune vor intra si aceste terenuri sau ele vor ramane in continuare ale tatalui meu ?