Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bursa elev
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bursa elev

Buna ziua!
care sunt conditiile pentru a beneficia de bursa - de ajutor social elev?
care trebuie sa fie venitul net de persoana?
care este valoarea bursei?
multumesc!
putin11, utilizator
Intrati pe:

[ link extern ]

si gasiti acolo ce va intereseaza.
multumesc,am citit dar nu am gasit valoarea bursei este lunara sau se acorda doar pe semestru?
Bursele de ajutor social se acordă la începutul anului şcolar şi sunt revizuite semestrial, în funcţie de modificările intervenite privind veniturile nete lunare ale familiei.
ok,multumesc o valoare estimativa,va rog?
Este greu de dat un raspuns cat mai exact la aceasta intrebare deoarece, cuantumul unei burse acordate din sumele defalcate din unele venituri ale bugetului de stat şi numărul acestora se stabilesc anual prin hotărâre a consiliului local, respectiv a consiliului judeţean/consiliilor locale ale sectoarelor municipiului Bucureşti.

De exemplu:
- EXTRAS din HCL 218/2014
Se aproba decontarea din bugetul local a burselor sociale la nivel de 25 lei/luna/elev si a burselor de studiu la nivel de 30 lei/luna/elev
[ link extern ]

- CRITERII SPECIFICE de acordare a burselor si a altor forme de sprijin material pentru elevii din Colegiul National “Gheorghe Sincai”, stabilite de Consiliul de Administratie al Colegiului National “Gheorghe Sincai”, conform Ordinului
nr.5576/07.10.2011 – art.20 (1) – pe anul scolar 2014-2015
[ link extern ] .